NINETEEN EIGHTY FOUR ( 1984)


KİTAP NO:    165

İSMİ:               NINETEEN EIGHTY FOUR ( 1984)

YAZARIN ADI: GEORGE ORWELL

TARİH, YER    : 1949 İLK BASKI

OKUNDUĞU TARİH: 02/08/2003

YAYINEVİ: PENGUIN BOOKS 1954 1963

KONU:

Yazar Değerlendirmesi

Fantazi siyasi bir bilim kurgu romanı. George Orwell iyi bir yazar, Hayvan çiftliğininde yazarı. Orada da siyasi eleştirileri var. Otoriteye, panopticona, izleyen güce, otokrasilere, totaliter rejimlere, big brother’a, eşitlik söylemi ile insanların sömürülmesine karşı bir duruşu var. Romanları hem akıcı hem de bu mesajları içeriyor.

Romanın Değerlendirmesi

 Kitap Ocenia diye bir ülkede geçiyor. Bu ülke değişmez, herşeyi bilen bir lider tarafından yönetiliyor. Winston Smith isimli şahıs bu partinin üyesi. Herkes bu ülkede yakın takip altında. Gidilen her yerde bu parti lideri ekranlarda konuşmalarda. Her yerde kameralar var kayıt altında herşey. Bu lidere de Büyük Birader, büyük ağabey diyorlar.

Parti ülkedeki herşey kontrol ediyor, dili ve tarihi bile. Yeri geldi mi dili de tarihi de değiştiriyor. Bu parti yeni dil diye birşey icat ediyor. Kendilerine karşı bir isyan olmasın diye bununla ilgili tüm kelimeleri çıkartıyor değiştiriyor. İsyankar düşünceler yasadışı ilan ediliyor. Düşünce suçu en büyük suç kabul ediliyor.

Winston bu durumdan kıllanıyor artık çünkü her türlü bireysel hareket yasaklanıyor. Cinsellik, duygular herşey yasaklanıyor. Düşüncelerini defterlere yazıyor, düşüncelerinden dolayı da korkuyor.

Kitapta Doğruluk Bakanlığı diye bir yer var. Winston burada çalışıyor. Parti politika değiştirdi diyelim. mesela gitti Eastasia ile anlaştı savaşta Eurasia’ya karşı tüm kayıtlar değiştiriliyor Eastasia ile eskiden beri dostuz yapılıyor. Tersi mi oldu, tarih siliniyor ve hemen Eurasia ile eskiden beri dostuz Eastasia kötüdüre dönüyor olay. Her yerde bu propaganda ediliyor.

Winston bir kızla bakışıyor. Sonra kız seni seviyorum diye mesaj atıyor. İkisi işi pişiriyor. Böylece Winston’un partiye nefreti gitgide artıyor. Yakalanma korkusu ile saklanıyor bir yerlerde buluşuyorlar, kameralardan kaçıyorlar, filmlik hareketler oluyor.

Sonra O’Brien denen dallama gizli bir örgütüm var bu partiyi hoplatacağız diye bu Winston’la Julia’ı çağıyor. Yasaklı bir adamın kitaplarını veriyor. Sonra bunları yakalatıyor. Meğer bu tip PArtinin ajanımış bunları yakalatmış.

Winston’a Julia’ı bırak diye işkence ediyorlar. Korkular yaşatıyorlar. O da kızı bırakıyor işkenceler sonucu ve Büyük Birader’i seviyor ve ona uymaya başlıyor. 

Notlar:

 Roman

Big brother bunları izliyor durmadan. Occan ülkesinde İngilter-ABD devleti. Totaliter. Inner parti sahip dünyaya.

Bunların Winston’ın beynini yıkıyorlar sonunda tutuklayıp.

Sürekli azalıyor dilleri ingilizce.

Geçmişi sürekli siliyorlar. East Asia ve Eurasia ile sürekli savaş halindeler.

Gerçek insanların benindedir, Güç insana hükmetmektir diyor. O’Brien beyin yıkarken.

Partinin amacı güçtür diyor. Güç salttır amaçtır, araç değildir diyor.

Sonsuza dek varolacağız diyor.

Goldstein ve Brotherhood var yer altı bunlara başkaldıran gizli örgüt.

[ Senin Okuman Lazım Özetle Olmaz ]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s