TL, ALTIN, EURO VE DOLAR; TL, AU, EURO, AND DOLLAR


TL, ALTIN, EURO VE DOLAR’da durum nasıl olur. Türkiye ekonomisi’ndeki enflasyon beklentileri, gizli şekilde devam etmektedir. Bu sebeple Türk Lirasının, diğer emtia ve paralar karşısındaki değer kaybı devam edecektir. Yakın zamanda euro’da tekrar bir yükseliş görülecektir. Dolar, euro’ya göre şu an çok ucuzdur. 1.89’luk bir dolar için euro’ değer 2,7’den aşağı değildir. 3,5’a kadar bir trend 3 sene içerisinde kapanacaktır. Altın’a gelince emin olmanız gereken şey Altın 10 sene içerisinde 10.000 dolar seviyelerini görecektir. Bu sebepten bu dalgalı seyir içerisinde yapılması gereken şey, altın dalgalarından eldeki emtiyelerle surf yapara kurtulmaktır. Bu surf ne demektir? Surf, Altın yatırım malzemelerine gidecekse yüksek seyirde satılması, ele geçen nakitin kısa vakitte yine altınla değerlendirilmesi olabilir. Altın öngörüsünün mümkün senaryosunun üç temeli var:

1. Ortadoğu’daki büyük petrol savaşı

2. Petrol tedarikinde ki arz kısılması fiyat yetersizliği

 3. Dolardaki aşırı değerlenme ve dolardaki olası çöküş veyahut Petrol’ün dolarla ticaretinin mümkün olmaması. Ticaret istense bile petrolün olmaması, ve de dolayısı ile doların bulunmaması.

 4. Merkez Bankalarının altına yönelmesi. Para birimlerindeki güven bunalımı 5. Yeni bir çağ ve para sistemine geçiş.

 Bu geçiş döneminin ise 10 ile 16 sene arasında olması öngörülmektedir. Bu senaryo ışığında en önemli emtia ve ürünler, tarım ürünleri ve belirli madenler olacaktır. Bu kapsamda toprak ve madenler önemli yatırım araçları olarak yerlerini koruyacak ve daha da değerli hale gelecektir. Kömür, buğday, zeytinyağı ve benzerleri gözde ürünler olarak altının ardından yükselişe geçecek ürünler olacaktır.

Saygı ile Duyurulur.

 

GOLD, EURO and Dollar.  Situation Report for Turkey

Inflation expectations of Turkey economy continues to be confidential. For this reason, the Turkish lira, will continue to be in depreciation against other commodities, and currencies. Recently, a rise in Euro will be seen again. The dollar is now much cheaper than the euro. 1 euro equel to 1.89 dollar value must be more than 2,7. The 3.5 will be closed within 3 years, a trend up. What we need to make sure that when it comes Gold ons levels will be $ 10,000 in 10 years. For this reason, something to be done in this fluctuating, gold waves surf by hand to get rid of wawes. What is this surf? Surf, Gold investment materials, high for high outcome investments as a sale, hand assessment of the cash may be short-time flat gold again. There are three scenarios possible basis for prediction of gold:

 1. Largest oil war in the Middle East

2. Lack of supply cuts in the supply of oil, and price rise

 3. Dollar overvaluation and the possible collapse of the dollar is not possible to trade in dollars or oil. Were asked to trade oil, not even, and hence also the absence of the dollar.

4. Central banks turn to the bottom. Crisis of confidence in currencies

5. Transition to a new era and the new monetary system.

 In this transition period is anticipated to be between 10 to 16 years. In light of this scenario is the most important commodities and products, agricultural products and minerals will be given. In this context, the locations of soil and minerals important to protect the investment instruments and will become even more valuable. Coal, wheat, olive oil and the like products in the products of gold will rise will be followed.

Respectfully.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s