BİLİNMEYEN İÇ ASYA- KİTAP ÖZETİ


KİTAP NO: 2

 İSMİ: BİLİNMEYEN İÇ ASYA 1

YAZARIN ADI: L.LİGETI

 ÇEViREN: SADETTİN KARATAY

TARİH, YER : 1970 LER

OKUNDUĞU TARİH: 1999 15 06

 KONU: Macarlar yazmış kitabı. Kitap iç asyayı yani bizim vatanımızı anlatıyor. Macarlar bu sırada köklerini arıyor. Uygurlardan, Müslümanlardan alayla bahsedilirken, hristiyanlardan övgü ile bahsediliyor. En önemli gezgin Wambery’den bahsediliyor ve 1970’de yazılmış bu kitapta bu adamın İngiliz Ajanı olduğu söyleniyor. Dala Lama ve Taşi Lama birbiriyle siyasi olarak çarpışıyor. Sven Hedin bu adamı ziyarete gidiyor(?).

Her gezide dikkati çeken şey dini araç olarak kullananların güvenle ilerledikleri, açılmayan kapıların açıldığı görülüyor. Hedin belki de yönünü Taşı Lama’nın yanına çevirmese idi oraları ve sıra dağları zor görürdü. Bir budist rahip tüm iç asya budistken. Wambery derviş kılığında geziyor. Çoğu zaman gezginler Lama kılığında geziyor. Böylece itibar kazanıyor veya onlara dokunulmuyor. Hristiyan rahiplere bile iyi davranılıyor.

Bu kitaptan Kazakistan, Özbekistan, Uygurlar, Türkler hakkında bilgi aldık( Aldıkta ne olmuş?). 1970 yılında bunların bilinmesi ilginç. Tarihi yolların coğrafya ile uyumu çok güzel.

NOT2: Bilgi aldık diyoruz da not almamışız bunları yazmak lazım. Kitabın ikinci cildi de okunabilinir. Macarların bilim aşkı bizi etkilemiş olsa gerek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s