Scirra- Oyun Yapım Programı.


Html 5 ‘in çıkması ile beraber, artık flash’a ihtiyaç duyulmadan oyunların yapılması kolaylaştı. YAkında ek program yardımı olmaksızın. kolayca oyunları indirip bilgisayarımızdaki browser’dan çok çeşitli uygulamaları kullanabileceğiz.

Tasarımlar yapıyorum ve bu tasarımlarımı, çizimlerimi bir oyunda görmek istiyorum. Bu sebeple geçenlerde bu internette herşeyin kolayı çıktı bari oyun yapmanın kolay bir yoluna bakayım, muhakkak vardır diye araştırırken, gamemaker’la tanıştım. Bilgisayarıma indirdim. Ancak yoğun iş tempom nedeni ile dönemedim. Daha sonra yine ara ara bu konuyu incelerken, Scirra diye yeni bir program gördüm.

Burada alıp nesneleri programa taşıyorsunuz. Sonra tabi görüntülü araçlar yardımı ile bir nevi basit programcılık yapıyorsunuz. Şu an tutorialları inceliyorum. Oyunları hemen run edip, deneyler yapabiliyorsunuz. Bu sebepten bana çok eğlenceli geldi.

Size tavsiyem, Sprite, dedikleri yönettiğiniz nesneleri, kendi çizimlerinizle değiştirip basit bir noktadan başlamanız. Zaten programcılık ha deyince olacak bir şey değil.  Bu işi ilerde profosyonel yaparım diyenler C++ gibi programlama dillerine yönelsinler.

Bizim gibi hobi maksatlı amaçları olanlar için ise bu programlar yeterli. Bunlarda çok ciddi çalışma gerektiriyor. Sağda solda okuduklarımdan size şunu özetleyebilirim ki, en başta basit pacman mantıklı programlarla bir bebek gibi en basitten başlamanız.

Yani nesneniz, sprite’niz bir top olsun ve bu top ilerledikçe önüne çıkan, meyveleri, noktaları yesin.

Scirra’da daha çok platform ve aksiyon türü oyunlar var. Ve İngilizce, tutoriallar. Yakında Türkçe çalışmalarında olacaktır. Çünkü çok kolay ve eğlenceli.

Sabırla 6 ay ve 1 sene uğraşırsanız, Android’te vb. yerlerde oyununuzu satabilirsiniz. Yalnız bu konuda kesin bir malumatım yok. Olmazsa benden bilmeyin.

Oyunlarda önemli olan, fikir, hedef kitle ve oynanabilirlik. Bu Scirra gibi programlar işte az zamanda küçük çaplı oyunlarla belli gelirler elde etmenizi sağlıyorlar.

Yakında bir oyun yapmayı başarırsam, kafamı kaldırıp, buradan sizlere sunarım. Bu kolay oynanan oyunlara Casual oyunlar diyorlar. Tabi birşeyi kolay öğrenmenin yolu adını bilmektir.

Bu oyunların adı neymiş, Casual.

www.scirra.com ‘a bir bakın programı indirin. Sonra 79 dolarlık bir ticari paket satıyorlar. Güzel oyun yazacak aşamaya gelirseniz satın alırsınız.

Tabi bu yeni bir program olduğu için dezavantajları var, game maker için ise bir sürü Tutorial var. Onun için bir bakacağım duruma baktım olmuyor game maker a da dönebilir. Yani Scirra ne olur ne olmaz bilmiyorum ama paylaşayım dedim.

Umarım bu oyun yapma işinden zevk alıp, C++ ve object orientli programlamayı geliştirirsiniz. Şunu da ifade edeyim ki geleceğin işi robotların kontrolü olacak, object orient bir hayat bizi bekliyor.

RObotlar çok yakında hayatımızda, sandığınızdan yakında. Coming Soon. 10 sene içerisinde sokaklarda göreceğiz. 100.000 dolara yaşlılar için bakım robotları göreceğiz. Yine bu fiyatlarda özürlüler için müthiş destek gereçleri göreceğiz. Lütfen oyun yazarken hedefleriniz olsun.

Bir de size DARPA’nın sitesini ziyaret etmenizi ve buradaki çalışmaları takip etmenizi öneririm.

Özellikle ntvmsnbc’deki Boston Robotics’in robotlarını izleyin. Google’a yazın. Ve sayfasını ziyaret edin. Boston Robotics’te hangi mühendisleri arıyorlar, nasıl niteliği olan mühendisler arıyorlar bakın ve siz de kendinizi o yönde geliştirmeye bakın. İnanın çalışırsanız, en kıralını yaparsınız.

C++ ve Java’dan Programlarama ve Robot teknolojisine gidecek yolda olan bir arkadaş olursa, bizden daha mutlusu olmaz. Yaratıcı olun fikirlere açık olun, yol sizi güzel yerlere ulaştıracaktır, Allah’ın izni ile. İşte bu yol için ilk adım, pacman’i yapmaktır.

Unutmayın uzun yollar bir adımla başlar. Bir yolda ilerleyebilmeniz için farların gösterdiği yer kadar alan yeterlidir. Siz yeterki gözünüzü yoldan ayırmayın ve ilerlemeye devam edin.

http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=809

Programlama

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s