Oyun Yazmak İçin Kişide Olması Gereken Özellikler


Programlama ve oyun programlama ciddi bir iştir. Bu iş için okullar mevcut, kitaplar mevcut. Ancak herkes kendi çapında programcılık yapmak istiyor. Üstelik yeni programlama aletleri ile bu iş zor ama çok çok zor değil. Oyun yaparken en önemlisi ne yapmak istediğimizi bilmek. Yeni başlıyor isek kesinlikle sabırlı olmak. Adım adım gitmek. Sabrederken heyecanımızı kaybetmemek, sinirlendiğimiz zaman olmuyor dediğimiz zaman çaresizlik ve acizlik duygusuna kapılmamak.

Programlama yapmak isteyen kişi de bulunması gereken karakter özellikleri:

1. Sabır, 2. Azim, 3. Kontrollü bir heyecan, Arzu 4. Adım adım gitme yeteneği, daha doğrusu metodlu çalışma 5. Soru sorma ve araştırıcı olma özelliği, biraz iletişim yeteneği, ( kimseye sormadan da yaparsınız ama 1 gün de yapacağın işi bazen 5 gün de yaparsın. Forumlar bazen yıkıcı olabiliyor ama tartışmaya girmeden al çık yapacaksanız yararlanın.)

Kaynağı:http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=809

Diğer yetenekler, bilgi düzeyi, olması gerekenler.

1. İngilizce ( Türkçe kaynak sıkıntısı var, ancak programlar genelde ingilizce, bir de yabancı kaynaklarda Türkiye forumlarındaki gibi fazla saçmalayanlar yok. Türk forumlarında 4-5 tane karakterli kişi vardır onlar götürür. Geriye gelenler bir rekabet ortamı içinde cehalet kadar. Yabancı forum siteleri biraz daha paylaşımcı, kaynak daha fazla. Yabancılar bir bilgiyi paylaşırken artacağından emindir, Türk forum sitelerinde ancak 4 5 kişide bu vardır. Kısaca Türkiye’deki çakallar iyi parayı kovuyor ( İktisat Ders 1 ” Kötü para iyi parayı kovar.”) ÇAkallar sizi takdir etmez, ne koparırıma bakarlar. Siz birşey anlatırsınız, onlar bunu enayilik olarak görür öyle de sağa sola lanse eder, herkesin kendi gibi çakal olmasını bekler. Çalma ve satışda başarılı olduğu için sizin önünüze geçer. Ancak onun ve onun gibilerin kurduğu piyasa çakallar piyasası olur ve insanlar birbirini yer. Kalite değil, fiyat kırma bir numaralı konu olur ve bir süre sonra kimse bunu sürdüremez. Ve piyasa gümler, daralır belki sürer ama kaliteli işler ortaya çıkmaz. Çıktığı an bu çakal sürüsünün yüzünden bir kısır döngü oluşur ve kalite kaybolur. Şu an internet aleminde bloglarda ve forumlarda bu çakallaşmayı görebilirsiniz.  Yani konuyu dağıtmadan bu piyasaya mahkum olmayın, olmamak için İngilizce öğrenin. Ha Rusça’da olur ama nasıl size kalmış. Almanca’da biraz olur, Çince’de olur ama çinliler sizden daha iyi ingilizce biliyor olabilir. Hintliler zaten ingilizce yi baba dilleri gibi biliyor.)

2. Word Excel’in ötesinde bilgisayar bilgisi ve bilgisayar merakı.

3. Grafik bilgisi, resim yeteneği.

4. Müzik Bilgisi, ve kullanma yeteneği

5. Senaryo yazabilme ve metin bilgisi. Kısaca entellektüel yazım seviyesi, en azından iyi kompozisyon.

6. Fikir üretebilme, iyi fikir. Bu da kitap okumayı falan gerektirir. 5 ve 6 bağlantılıdır. Fikir üretmede çağırma teknikleri isimli bir yazım olacak. Olursa size link veriririm bu siteden. Gençler Bilinçaltı ve onu kullanma çok önemlidir. Bu konudaki kitapları okuyun. Kuantum düşünce, aslında bir bilinçaltı kullanma yönteminin esaslarıdır. Ey Türk mühendisi, programcısı, işletmecisi, tüccarı okumayı ihmal etme. Kişisel Gelişimi küçümsemeyin. Çok abartmayın ama okuyun. Kuantum düşünce falan bizim toprakların düşünce dünyasına uzak değil. Neyse konuya dönelim.

7. Haddini Bilme Becerisi ve İşbirliği Yapabilme, kısaca İletişim, Takım Kurabilme. Evet gördüğünüz gibi bu yeteneklerin hepsinin sizde olma ihtimali yok. Bir işin iyi yapılması demek yetenekli insanın o işi yapması o işte yoğunlaşması demek. İnsan bir seferde bir işe yoğunlaşabilir. ( Hitler gibiyim hem kitap okur, hem konuşur, hem dinler hem de çay içerim diyorsanız, sonunuz benzemesin onun gibi olursunuz. Ben size insandan bahsediyorum, ve yaptığınız her işte insan olduğunuzdan emin olun ve kapasitenizin farkında olun. Asla imkan hudutlarınızın üzerine taşmaya çalışmayın, boşverin siz Reklamların gazını. Ha yapmaya çalışın ama unutmayın, kendinizi bilin. ” İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsin, bu nice okumaktır.” Yunus Emre’nin bu sözü işte 1000 demiyorum, 10 000 demiyorum, 100 000 de demiyorum, Yemin ediyorum, 1 000 000 kişisel gelişim kitabı gücündedir. Bu laf her zaman aklınızın bir köşesinde olsun kimim neyimi sorun. Neler yapamayacağınız kadar, neler yapabileceğinizi de göreceksiniz. Yapamayacağım dediğiniz şeyleri yapabileceğinizi, yapabileceğinize emin olduğunuz bazı şeyleri yapmanızın imkansız olduğunu görerek size siz bile şaşıracaksınız emin olun.

8. Metodlu ve Planlı olmak. Planın tanımı tamamen değişiktir kişiden kişiyedir. Bazen kafanızda olur plan, bazen yazıyla olur. Emin olmanız gereken tek şey Planı kurduğunuz an o plan gerçekleşmeyecektir.  Büyük harflerle yazıyorum, PLAN KURULDUĞU AN GEÇERSİZ OLAN DEĞERDİR. Yani Plan değerli bir enstrümandır. Sizin yolda kaybolmamanızı sağlar, tamamen birebir aynını yapmaya kalkmayın. Haddinizi aşar, zaten hayatta öyle gitmez, bu bilgi kesin ve tecrübe. Ancak sakın plan yapmadan bir işe başlamayın. Elinizde olsun. İster kafanızda ister kalemle. Ancak söz uçar yazı kalır. Eğer yazarsanız, beyniniz siz unutsanız bile bu plana sadık kalır. Bu yüzden yazılı planlar şarttır.

9. Arama Bilgisi, Neyi nerede arayıp bulabileceğini bilme becerisi. Bu konuyu burada yazacağım. Google yardımı ile inanın bir bilgisayar profösörü, her hangi bir konuda uzman olmanız işten bile değil. Ancak sabırlı ve metodlu aramayı bilmek ve kafa yormak şart. Bir insanın bir konuda hakiki uzman olması 10 yıllık bir çaba gerektiriyormuş. Bir kitapta yazıyordu, adını unuttum ama bekliyin şimdi google’a bakıyorum. Aratayım dedim ancak bulamadım 🙂 Ancak bu kadar olur. Demekki olabiliyormuş. Ama bulacağım ve kitabın özetini buraya aktaracağım. Kitabı bir arkadaşa ödünç verdim gelmedi. Not: Kimseye kişiden kimliğini almadan ödünç kitap vermeyin, alamazsınız. Para bile borç verebilirsiniz, ama asla kitap ödünç vermeyin, verecekseniz kesin o kitabı hediye edin, yoksa üzülürsünüz.

Arama yeteneğinizi geliştirmek için yazdığım makale ektedir:

https://yesileldiven.wordpress.com/2012/03/15/google-yandex-akademi-girisi-101-arama-uzmanligi/

10. Kendini Eleştirebilme ve Gelişme Arzusu: Bu madde olmasa da olur, belki de megalomansınızdır. Ama megalomanlar hiçbir işi beğenmezler ve daha iyisi için çabalarlar. Ancak bir topun sola gidip bir meyveyi yediği oyunu yapabilmek için biraz alçak gönüllü ve sabırlı olmak şart. Bunu yapmazsanız Asla “Age of Empires” yazamazsınız. Bu neymiş derseniz programcı olur musunuz bilmem ama muhteşem bir kibir abidesi ve kendine özgüveni olan bir insan olarak belki başka konularda başarılı olursunuz. Bakmışınız siyasette ikinci adam olmuşunuz. Umarım birinci adam olmazsınız yoksa yukarı da ifade edildiği gibi sonunuz Hitler ve Stalin gibi olabilir.

Devamı uzun olacağı için sonraki post a atıyorum. Çok yazdı, kapatıyorum.

Advertisements

One response to “Oyun Yazmak İçin Kişide Olması Gereken Özellikler

  1. Pingback: Scirra Başlangıç Tutorial’a Giderken Gerekenler | yesileldiven·

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s