Çakallar Piyasası ve Steve Jobs


Türkiye’de neden bir Steve Jobs çıkmaz diye soranlar oluyor. Cevap vermek hem o kadar kolay hem bir o kadar zor ki.

Şu an Türkiye’deki internet piyasasına bakalım. Web’deki içeriklere bir bakın. Forumları bir izleyin. Türk insanının nasıl bir ruh halinde olduğuna dair inanılmaz gerçeklere ulaşacaksınız. Size çok kısa yaptığım araştırmalarla elde edip gördüklerimden söz edeyim.

Daha önce bir yazımda vesile ile “Kötü Paranın iyi parayı kovduğundan” bahsetmiştim. Türkiye’de internet kullanımı yaygınlaştıkça daha çok kişi internete girer oldu. İnternetten para kazanmak, bloglardan para kazanmakta bu son 10 yılda moda olmaya başladı.

İnsanımsımızın bu işe yaklaşımı çakalların yaralı ceylanın üstüne atlaması gibi oldu. ( Gerçi tüm hakiki çakal hayvanından özür diliyorum, bir belgeselde çakalların ne kadar akıllı kıymetli yaratıklar olduğu doğanın dengesine ne kadar faydalı olduklarını gördüm. Akılla da hayvanlar vefalılar ama darb ı mesel olmuş, yani mecaz anlamında kullanıyorum, çakallar hakkınızı helal edin. ) Örnekle açalım. Türkiye’de Adsense’den kazanılan kazançlar bir anda düşmüş.( Henüz site olarak böyle reklam olayına girmedik, o açıdan rahatım şu an yazıyorum.)

Resmin Kaynağı: http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=2804

Tatlı Çakal HayvanıPeki bunun nedeni nedir ?

Çünkü insanımsımız aç, hırslı, sabırsız, çakallığı, atmacalığı bir marifet zannediyor, internetten para kazanmayı soygunculuk zannediyor, reklamı para yolma, para kazanmayı insanı kandırma zannediyor, ticareti adam kazıklama zannediyor, normal bir Türk insanı ticareti hala aşağı bir iş olarak görüyor, gördüğü için bu işi yaparken aşağılaşıyor. Para kazanmak değince aklına ” .uşt olmazsan para kazanamazsın” düşüncesi geliyor. Böylece de hareket ediyor.

Forumlarda yazanları okursanız ağlarsınız. Arkadaşın biri diyorki ekip kuralım, adsense’le tıklama başına para kazanalım, yani reklamvereni kandıracak. Aklına kaliteli içerikli site kurmak veyahut üreterek sabırla kazanmak gelmiyor. Bir diğeri arkadaşlara sitesini tıklatıyor. Google’un yeni motoru kopyala yapıştırı durdurdu. Niye Türkler sayesinde. Yurtdışında bu kadar yaygın bir kopyala yapıştır hırsızlık furyası her halde görülmemiştir. Ortada binlerce yalan içerikli, kopyala yapıştırlı site doldu.

İşte bizim Steve Jobs’ler. Bunların asıl adı ” Steal Jebs” olur ancak cebe indirmeci zihniyetli çakallardan anca bu çıkar. Türkiye’de ki kafaları zehir adamların hepsi Türk savaş kültürü içerisinde hileyi mubah sayarak yaşayan insanlardan oluşuyor. Steve Jobs’ta bir çakaldır. Ama kaliteli bir çakaldı. Çalmakla, Almak, kullanmak daha iyisini yapmak ve katma değer üretmeyi biliyordu. Steve Jobs aşırmalar yaptı ama daha iyisi için, aklında üreteceyi birşey için yaptı. Bir ticaret mantığı vardı. Kaliteli üretmeyi biliyordu, satışı cinliği içinden gelerek yapıyordu. Üretiyor ve satıyordu, bizimkiler gibi uyduruk malını üretmek için 0,01 çalışıp, 10 katı çakal satış yöntemlerine girmiyordu. 50 birim üretime kafa yoruyorsa, 100 birim çakallıkla uğraşıyordu belki de yaptığı çakallıkta değildi, biz anlayamadık. Zira Türkiye’de ticari zihniyet yok ki neyi anlayalım. Gördüğümüz hep Galerici mantığı ile internette fink atanlar.  Ucuza kapat, pahalıya kakala mantığı en fakirinden en zenginine işlemiş. Yeri geliyor devletten para koparmak için kriz var imf ile anlaşın diyen çok büyük holding galeri sahipleri gibi. Bunlar patron matron değil, gelişkin çakal.

Türkiye’deki zavallı ticari mantık şu kaleyi fethetmek lazım. Savaşta herşey mübah. Hile hurda yap. Para kazan, kısa zamanda al, ve kaç. Seo’luk bunun sonucu birşey değil mi ? Seo ne demek ya arkadaş.

Bu nasıl birşeydir, arkadaş. Elin adama google diye bir site kuruyor. Maksadı insanların aradığı şeyleri onlara en yararlı şekilde ulaştırmak. Aman bizim üstün zekalarımız, bilgisayar dehalarımız ne yapıyor. En kısa zamanda voleyi vuralım mantığı ile google’ı kandırma çalışmalarına girişiyor. Sen tag’ını adam gibi yapsan, yazılarını koysan zaten siten adam gibi google tarafından bulunuyor.

Çok nedir bu işi doğru yapanlar var, ama bunlar ben seo uzmanıyım demiyordur her halde. Bilgisayar’dan, network’ten anlıyorum diyordur. Seo ne menem birşeydir, ancak bu Türkiye’ye özgü bir garabet olsa gerek. Yurtdışında seo varsa buradaki anlamı ile değildir. Şunu eklemeden geçemeyeceğim, belki bu Seo’lukta iyi niyetle başlamıştır ve bir anda üşüşen çakallar o işi hemen bayağılaştırmış ayağa düşürmüşlerdir. Bu işi ciddi yapanları üzmek istemem, ama görünen o maalesef Türkiye’de böyle.

Adam bir dükkan açıyor hemen atrafına pırtlak mantarı gibi, zıp zıp, hop hop on tane döner dükkanı. Kardeş sizin derdiniz ne adamı batırmak mı. Hiç mi başka iş kalmadı yer kalmadı, günah değil mi. Hem onun ekmeği ile oyna hem kendinin.

Kaliteli bir iş çıkarmak Türkiye’de çok zor. İnsanların yeni fikirlerle atılımlar yapıp girişimlerle üretimi arttırayım, yararlı olayım düşüncesi yok. Hemen zengin olayım, saldırayım fikri ve anlayışı o kişilerin hem kalitesini düşürüyor, hem zaman kaybı yaratıyor, hem kendilerine, hem çevrelerine, topluma zararları oluyor. Maalesef katma değerleri olmadığı gibi eksilere  düşürüyor.

Dünya’nı hiçbir yerinde bu kadar imkanlarla bu kadar zavallı işler çıkaran bir topluluk görülmemiştir. Bu kafalar yazıkki çok kötü, zihniyet bozuk.

Bunun düzeltilmesinin imkanı şudur. Türkiye’de ” Ticari Zihniyet” geliştirilmelidir. Ticaretin bir ahlak işi olduğu anlaşılmalıdır. Lonca olayı gibi bu iş ahlakla yürür başka türlü olmaz. Adamların biri hırsızlık için şebeke kurmak için forumda adam arıyor sonra da kalkıyor milletin bayramını kutluyor. İşte Türkiye insanı bu kadar sefil duruma düşmüştür.

Bu gördüğüne saldıran , para gelsin mantığı ile altına hücum mantığında olanlar olduğu sürece bu memlekette ki bu piyasa olduğu müddetçe bırakın Steve Jobs’u, Sülün Osman’ları bile arar oluruz. Çünkü Sülün numunelikti tekti, dolandırıcı olduğunun farkındaydı, şimdiki tipler onlarca ve bunlar yaptıklarının dolandırıcılık ve değersizlik olduğunun farkında olmadan kendilerini harcıyor, zamanlarını yok ediyor ve kendi kendilerinin değerini düşürüyorlar.

Türkiye’de çakallar piyasası,

Boğuyor Yalnız Aslanları,

Vurun hançeri böğrüme böğrüme,

Lakin bekleyin gelecek sabah,

Güneş görününce,

Çekilir çakallar,

Susar uluyanlar,

Güneş Aslanların Harcıdır,

Güneş yarının bu geceki ilacıdır.

Saygılar

Türkiye’de Ticaretin ne olduğunun anlaşıldığı, Peygamber’imizin ( S . a. v. ) emrettiği ticaret yapma hedefi ve kültürünün, onu örnek alarak ahlakla yapıldığı, insanların adam gibi adam olduğu günler görmek dileklerimle.

Advertisements

2 responses to “Çakallar Piyasası ve Steve Jobs

  1. Pingback: Steve Jobs’u geçtik, Bu ülkeden niye bir Messicik bile çıkmaz. | yesileldiven·

  2. Pingback: Yanlış Yapmayı Yanlış Yapmak! Yanlışın Yaptığı Yanlış. | yesileldiven·

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s