SEVEN PILLAR OF WISDOM – Kitap Özeti


KİTAP NO:    173

İSMİ:               SEVEN PILLAR OF WISDOM

YAZARIN ADI: T.E.LAWRENCE

TARİH, YER    : 1935

OKUNDUĞU TARİH: 03/12/2002

YAYINEVİ: WORDSWORTH CLASSICS OF WORLD LITERATURE. PENGUEN 1997

 

KONU:

1929’da yazılıyor.

            Paranın, zekanın, tekniğin, istek ve sıkı çalışmanın sonucu, Araplarıda arkalarını alıp Şam’a kadar gidiyorlar.

Olayın hepsi Hicaz demiryolunun etrafında dönüyor. Türkler ve Araplar piyon. Olan bizim Mehmetçiğe oluyor. Yazık oldu Kudüs’e çapulcu Araplar o zaman Cemal Paşa Faysal’a mektup yolluyor, babası ( Hüseyin’e şeyh)

Kandırıyorlar kitabın içinde geçiyor.

Etnik yapı Chapter  LVIII 320 de var

5 inci kitap LIX’de var.

Çevir onu iyice.

 

C civarında psikolojik durumu ve motivasyonu yazıyor. Az ilerisinde Cemal Paşa’nın sözleri. Sykess-Picot falan oku çevir.

( Levant’ın coğrafyası, Trenyolu bu savaş)

5/03/2012

Yeni Not: Lawrence belli bir Arap aşiretini satın almak için içli dışlı olmuş, pekçok sözler vermiş, Bedevi Araplar buna inanmış, ancak hiçbir sözünü tutamamış bir ömür boyu vicdan azabı çekmişti. Hatta İngilizlerin işine gelmeyince, isyanın başları fethettikleri yerlerden kovulmuşlardı.  Yalnız İngilizler dünyadaki başka faaliyetlerinde kendileriyle beraber çalışanlara kötü emsal olmasın diye bir Ürdün’ü bu isyana katılanların akrabalarına ödül olarak vermişlerdi.

( Bu kitabın daha doğrusu Lawrence’ın filmi de yapıldı Arabistanlı Lawrence diye. ) 

Burada isyan edenlerin yerli Araplar değil, Bedeviler olduğunu unutmayın. Bu çapulcuların cehaleti Kur an’da bile kaç yerde geçmektedir. Bu Bedevilerin tek hayali güzeller güzeli Suriye ve Şam’ı ele geçirmek iken buradaki Araplarla uyuşmaları mümkün olmadığı gibi zaten burasını İngilizler Fransızlara verme konusunda anlaşmışlardı.

Bugün K.Irak’ta en az 40 Kürt aşireti Türkiye’den yanadırlar. Ancak sizler sadece Barzani ve Talabani’nin aşiretlerini duyarsınız. Bunları desteklerler. İşte tarihten size emsal. O dönemde de bu bedeviler dışında, Suriye’de ki milliyetçi Araplar dışında isyanı destekleyen kimse bulunamamıştı. Eğer savaş sırasında Araplar isyan etse idi Suriye cephesinin 4 sene dayanması mümkün olmazdı. Tabi Cemal Paşa’nın çelikten iradesi ve korkusunun da etkisi vardır ancak zaten genel bir Arap isyanı yoktur, zira zaten Araplar tek bir millet de değildir. Bedeviyi Arap ların bir numaralı ögesi saymak zaten cehaletin zirvesidir. Özellikle bu konuda kanal harekatının anlatıldığı Suriye Cephesi Hatıraları, İş Bankası yayınlarından Ali Fuad Erden’in kitabı okunmalıdır. Falih Rıfkı Atay’ın Zeytindağı’da enteresan ve okuması yararlı bir kitaptır.

 O zaman bu kitabı İngilizce aslından okuduğumuz için İngilizce’miz tam yetmemiş olabilir, bazı noktaları tam anlamaış olmamız mümkün. Tekrar okunması gerekir. Ana hatları ile bilmek lazım.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s