TÜRKİYE’NİN B PLANI- Kitap Notları


KİTAP NO:    229

İSMİ:             TÜRKİYE’NİN B PLANI

YAZARIN ADI: ANIL ÇEÇEN

TARİH, YER    :  NİSAN 2006

OKUNDUĞU TARİH: 2010

YAYINEVİ: TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM YAYINLARI

 KONU:

 Ana Başlıkların Özeti:

  • Selçuklu  Vizyonu – Merkezi Devletler – Sadabat Paktı

 Türkiye-İran- Azerbaycan – ( Turani Türkler )

  • Balkanlar  Irak- Körfez
  • Libya, Afro-Asya
  • Bir Merkezi Denge gücü. 7. Kutup diyor.

 Kısaca Türkiye merkezinde yukarıdaki çerçeve içerisinde bir kutup öneriyor.

 6 Kutup ise: Rusya-Amerika-Avrupa-Çin-Latin- İslam Arap diyor.

Birinci derece muhataplarımız A İslam Arap, B Rusya, oradan C Latin, D Amerika, Avrupa ve Çin aynı derecede. ( Bunu böyle anladık, okuyanın yorumu.)

 Türkiye; Kozmopolitleştirilip Yugoslavyalaştırılmak isteniyor, diyor.

  • AB ile oyalama ve Ortadoğu ile ilgisiz bırakma ( kalma ).
  • Federatif devletler ( RİP ) vb.

Not: Genel olarak kitapta çok fazla tekrar var. Genel olarak Türkiye’nin halihazır politikasını yetersiz buluyor yazar. Herkese karşı çıkıyor. Atatürkçü Düşünce Derneği diye kitabı var. Geçmiş politikalardan ve Türkiye’nin tarihi ve kültürel gerçeklerinden hareketle bir basit fikir sunuyor. Bu da Türkiye’nin bağımsız bir çerçeve içerisinde çevre ülkelerle işbirliği içerisinde bir kutup olarak ortaya çıkması düşüncesi. Bunun nasıl olacağı konusunda ayrıntıya girmeden işbirliği yapacağı ülkeleri aktarıyor. En azından bir fikir olarak bilinmesinde fayda var, değişik bir bakış açısı sunuyor.

Burada Davutoğlu’nun sıfır sorun ilkesi akla geliyor. Halihazırdaki uygulamalarla O sorun ilkesi ile yola çıkan Davutoğlu, kendi dışında gelişen olaylarla umduğunun aksi bir istikamette pozisyon almak zorunda kaldı. ÇeÇen’in dikkat çektiği ortak Libya, İran, Suriye ekseninde yaşananlar ise böyle bir eksenin kısa vadede varlığını imkansız kılıyor. Bu ülkelerle bir savaş hali ise Çeçen’in çizdiği yolun 100 sene imkansız bir noktaya gitmesine yol açabilir.

Şahsi görüşüm ise Türkiye’nin ne 0 sorun ne de böyle bir kutup olmak için uğraşmak yerine normal bir devlet olarak gelişime devam etmesi yönündedir. Türkiye hiç bir plan kurmak, plana uymak zorunda olmamalı. Türkiye’yi idare edenler ister plan kursun, ister kurmasın maalesef gitmek istediği yerle hedeflenen arasında bir fark oluşuyor ve bu fark ise tesadüfü etkilerden ziyade, dış müdahalelerin sonucunda meydana geliyor. Nihai sonucu belirleyen bir fark oluşmaması için bir yere gitmemek lazım, tabi bu da eşyanın tabiatına ne kadar uyar ayrı bir konu. Burada tam bir cevap vermek zor işte devlet adamı olmak bu farkı bertaraf etmek veyahut farkı kendi istediğin yöne yaklaştırmak anında ortaya çıkıyor. Allah bu ülkeyi idare etmek zorunda olanlara kolaylık versin.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s