Google – Yandex Akademi Girişi 101 Arama Uzmanlığı


ARAMA UZMANLIĞI İLE BİR KONUDA UZMAN OLMA

Resmin kaynağı: http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=2125

Bir şey aramak, metodlu ve ciddi bir iştir. Bunu bilirseniz her konuda uzman olursunuz. Doğru aramayı yapabilmek çok basit ciddi bir yöntemdir. Bunu bir alışkanlık haline getirirseniz sıralı halde ilerlerseniz bir alanda uzman olmanız işten bile değildir.

1. Kesinlikle Arayacağınız Şeyin İsmini Bilmeniz Gerekir.

Bu çok basit bir cümle gibi gelebilir. Size çok saçma da gelebilir ancak bu ifade ettiğim kelime kesinlikli bir tecrübenin eseridir. İsmini bilmediğiniz birşeyi arayamazsınız. Bu noktada şunu ifade etmekteyim.

Şimdi basit bir mantık yürütme ile ben birşey arıyorsam  adını biliyorum, sen ne diyorsun diyenleriniz vardır. Oysa şunu unutmayın ki bir konuyu tek soru ile arayamazsınız. Bu konuyu incelerken başka

konularda aklınıza gelmeli. Bir konu araştırırken başka bağlantılarda kurarsınız. Mesela bir kavramı arıyorsunuz. İsmini bilmediğiniz bir konu da olabilir bu. Önce doğru soruyu sormanız gerekir.

Nasıl periskop yapılır diye bir konu arayalım ?

Periskop diye girersiniz. Bu konu ayna ve ışık yansımasına çıkar. Bu noktada ışık toplayıcıları konusu ortaya çıkar. Ve periskop diye aradığınız şeyin aslında ışık yansıtıcıları olduğunu anlarsınız ve benzeri. Bu şeyin isminin heliostat olduğunu öğrenirsiniz ve bir anda araştırma farklı ve doğru bir yola girer. Bu noktada amacınızı başta tespit etmemiş olsanız bile doğru kelimeyi bulunca amacınız da netleşir.

1. Yani ana konu aradığımız şeyi ne amaçla aradığımızı bilmek.

2. Sonra doğru sorularla araştırma yapmak.

3. Anahtar kelimeyi bulmak.

4. Bunu aratmak.

5. Ararken notlar almak, silsileyi takip etmek.

6. Sonra yine aynı yöntemle anahtar kelimelerle devam etmek.

Burada metodlu olmak ve metod takip etmek gerekir. Google’da kelime arayarak bir konuda uzman olabilirsiniz.

Bir Konuda Uzman Olmak

Bir konuda uzman olmak için 5 ile 10 yıl o konu üzerinde çalışmanız ve konuda yazılı olan herşeyi okumak, konferanslara katılmak, bu konu ile uğraşanlarla iletişim halinde olmak gerekir. Kısaca içli dışlı olmanız gerekir.  Bu konuda yazılı çok güzel bir kitap vardı, ismini unuttum. ÖSS’yi kazanmamak hayatın sonu değil siz kendinizi geliştirirseniz süper olursunuz uzman olursunuz diye. Ancak kitabı bir arkadaşıma verdim gitti o yüzden ismine rastgelirsem veririm, buradaki bilgiler o kitaba aittir.

Yetenek Tesbiti

Şimdi uzman olmak istediğiniz alanın ne olduğuna karar vermemiz lazım. Bu ise internette araştırma yaparak, yetenek testleri çözerek yapılabilir. İlgi alanlarınızı siz keşfetmelisiniz, rehber hocalarınızdan yardım isteyin, sizi tanıyanlara sorular sorun. Sesiniz güzel olabilir, resminiz olabilir, matematiğiniz iyi olabilir bu konulardan hangisinde iyi olduğunuz kapasitenizi ve kumaşınızı ortaya koyar. Bunlar yetenek gelişimi için temeldir. Ancak yetenekler çeşitli olmakla beraber, bir konuda yeteneğin gelişmesi için ve gerçek bir yetenek var olabilmesi için ilgi şarttır.

Kısaca kumaşınızı belirleyin, ilgi alanınızı belirleyin. İlgil alanınız kumaşınızdan uzak olmasın. Kişiliğinize bakın, ne uygun diye. 3’lü yani:

1. Kumaşınız

2. Kişiliğiniz.

3. İlginiz.

Geliştireceğiniz yeteneği belirler. Bunların dışında bir de çevre vardır, bu çevrede hangi yeteneğinizi geliştireceğinizi belirleyen önemli bir kavramdır.

4. Çevre’yi de ekleyelim.

Buradan hareketle ilgi alanınız ve yeteneğinizi belirleyin. Uzman olacağınız alanı belirleyin.

Diyelim bu alanı belirledik. Diğelim ki Grafik alanında kendinizi geliştireceksiniz. Google’dan hemen soruları aratacaksınız. Nasıl para kazanılır, sanat nedir, neler gereklidir gibi konuları araştırmak gerekir.

Bu noktadaki metodları başka bir yazıya bırakalım.

26/03/2012 Not :Birşey aramanın sırrı şu cümlededir:

 Men talebe celebe; Men câle nâle “. Her kim isterse elde eder, kim talep ederse ulaşır.”

Advertisements

One response to “Google – Yandex Akademi Girişi 101 Arama Uzmanlığı

  1. Pingback: Oyun Yazmak İçin Kişide Olması Gereken Özellikler « yesileldiven·

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s