Adil Yönetim Nedir ?


Adil Yönetim, başarılı idare nedir ? Kriteri nelerdir ?

En kısa ifadesi ile :

Elinde İktidarı Tutanların, Kendi koydukları kanunlara, kendilerinin de tabi olmaları ve uymaları” olarak ifade edilebilir.

Yani yürürlükte bulunan kanunun şekli ne olursa olsun yasanın eşit şekilde her vatandaşa uygulandığı sistemdir. Buradaki eşitlik mutlak anlamda eşitlik değildir. Hatta Felsefi anlamda tartışılabilir Adaletsiz bir eşitsizlikte olabilir. Burada ifade edilen şey, yasa koyucunun en başta belirlediği kanunu, şartları oluşunca kendine uygulamasıdır. Kabahattan, suçtan doğan cezanın niteliği ne olursa olsun baştaki kanun hükümlerinin uygulanmasıdır. Burada maksat iktidar sahibinin elinde bulunan yetkileri ile kanunun kaidelerini aynen tatbik etmesidir.

Kanunlar hangi şartlar altında olursa olsun uygulanmalıdır. Ancak bunun istisnaları adalet duygusunu zedelememelidir. İstisna, hakikaten istisna olmalıdır.

Kanun koyucu koyduğu yasa ne olursa olsun, kendini de bu yasaya tabi görüyorsa zulüm etmiyordur. Bu idare altında zulüm yoktur.

Bir idare kendini koyduğu kanunların dışında saydıkça, kendi için yeni yasa yolları açtıkça, yani kendin kanunundan kaçtıkça adalet ilkesinden sapar.

( Bu konuların Türkiye’nin gündemi ile doğrudan bir  ilgisi yoktur. Zira göreceli olarak Türkiye idaresi şu an itibariyle biraz daha koyduğu kanunlarla idare ediliyor diyebiliriz. Ancak bu yine de istenen noktaya gelmedi. Umarım zamanla Türkiye’de de Kırsaldaki Ahmet ile Şehirli Zengin Ahmet’in kırmızı ışık ihlali için aynı cezayı aldığı gibi diğer uygulamalarda da aynı neticeyi görürüz. )

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s