Ezilenler – Dostoyevsky


KİTAP NO: 7
İSMİ: EZİLENLER
YAZARIN ADI: DOSTOYEVSKİ
TARİH, YER :
OKUNDUĞU TARİH: 2001 10 01
YAYINEVİ:

KONU:
Başında sıradan bir roman gibi gözüken eser, sonlara doğru kurgu ve anlatımıyla bir şaheserin tüm özelliklerini gösteriyor. Acı ve tesadüflerle dolu romanda bir arabesk hava var. Roman İsmi ile uyuşmuyor. Dostoyevski daha iyisini yapabilirdi havasını veriyor. Acaba bu çeviriden mi kaynaklanıyor. ( Sanki daha önce okumuşuz gibi). Yine de çok güzel bir roman.

NOT2:

Ivan isimli bir fakir edebiyala ilgilenen bir çocuk var kitapta. Bu bir kızı seviyor adı Nataşa. Çocukluk arkadaşı. Ancak bu fakir ama gururlu çocuk avcunu yalayacaktır. Bunlar evlenme kararı alıp, pembe panjurlu ev hayali kurarlarken, Sadri Alışık’a Müjgan gahbesinin yaptığını yapan Nataşa,   mahallede Prens Valkovski’nin küçük oğlu ayran gönüllü Alyoşa’ya aşık olur. Bak sen Allah’ın işine. Bu Prens Valkovsk ise Nataşa’nın babası kan davalıdır. Daha doğrusu Valkovsky Nataşa’nın babasına borç takmış, ortaklığı sırasında kazık atmıştır. Babası bu iş olmaz kızım demesine rağmen akılsız Nataşa nuh demez peygamber hiç demez, çeker Alyoşa ile dost hayatı yaşamaya başlar.

Ivan kitapta durmadan Vanya diye de geçiyor bu dostoyevsky’nin huyu zaten, başta bir isim söylüyor sonra on tane başka isim kullanıyor aynı kişiye. Neyse işte Vanya mı Ivan mı her ne herzeyse, bir tane Neilly diye küçük çocuk buluyor. Ona yardım ediyor. Kız da yaşı küçük ama buna aşık oluyor.

Baba Valkosky oğlanın çulsuz NAtaşa ile evlenmesine razı gelmez. Hemen bir kız bulur adı Katerina. Ufak akıllık Alyoşa ile tanıştırır, tabi Alyoşa buna da aşık olur, Nataşa’yı bırakır. Bu arada Nelly sizlere ömür. Nataşa geri Ivan’a döner ve eski hayatları başlar. Bu Ivan’da ne adam, ne kabul ediyorsun, ediyor işte, Rusları anlamak mı zor Dostoyevsky bir neresinden uydurmuş bilmiyorum böyle oluyor.  Ha bu arada Nelly yavrucakta Prens Valkosky mi Balkonski mi ne kiminse işte O adamın kızıymış. Yaa… Şok oldunuz değil mi? Ben de çok şok oldum. Tam magazin haber. Dostoyevsky’ye müsadenizle Magazin’in babası desem alınır mı acep. Yok şaka şaka, Dostoyevsky iyi bir romancı siz siz olun romanları açın kendiniz okuyun, böyle sağda solda yazan özetlerle ne anlamayı düşünüyorsunuz. Önemli olan satır aralarında yazılı olup sizin anladıklarınız. Yoksa yukarıda yok Nataşa Alyoşa’ya kaçtı, Yok Nelly şunun kızının kime ne faydası var Allah aşkına. Kitapları okuyanlar bunları öğrenmek için okumuyor, düşünce yapıları kapmak, üslup anlatım görmek, dili ve düşünceyi geliştirmek için okuyor. Yine de inşaallah Nelly’nin babasını bilmek size birşey katmıştır.

Saygılar

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s