Modern Yöntemlerle Üretilen Tavuk Etini Yemek Neden Haramdır!


Evet eziyetle üretilen tavukların haberini okudunuz. Tavukların hangi şartlarda yetiştirildiğini artık biliyorsunuz.

Bu şekilde üretilen bir tavuğu yemek haramdır. Bir din alimi değilim, Diyanet İşleri Başkanı da değilim. Ancak bunun haram olduğunu iddia ediyorum. Dayanaklarımda Şunlar :

Nisa Suresi 119. Ayet:

“…(Şeytan dedi ki) Mutlaka onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını kesecekler ve yine mutlaka onlara emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler…”

Bu hayvanlar değiştirilmiş hayvanlar. Bu hayvanların kemikleri nerede ise yok edilmiş. Eziyet edilerek antibiyotikle sindirim sistemleri harap edilmiş. Bilindiği üzere yaralı hayvanların eti yenmez.

Bu hayvanlar eğer Tavuk iseler tavuğun özelliklerini göstermeleri lazım. Oysa bunlar tavuk değillerki yürüyebilsinler. Hareket edebilsinler tepki versinler. Üreyebilsinler. Güneşi bile görmeyen hayvanlar. Bunlar tavuk değiller ise yemeleri haramdır.

Eğer bunlar tavuk ise bu hayvanlara bu zulümü yapanlar kimlerdir. Bilindiği üzere Allah ismi ile kesilmeyen hayvan yenilmez. Tek tanrıya inanan kafir Hristiyan ve Yahudilerin kestiği hayvan yenilebilindiği halde diğerlerinin ki yenilmez. Bu hayvanlar Allah diyen insanlarca mı kesiliyor. Bir kişi hem Bismillah deyip hem günah işleyemez. Yani yaptığı işte meşru olacak ki Bismillah diyecek. Bir kişi haksız yere hem birini öldürüp, ya da hırsızlık yapıp Bismillah diyorsa haşa kendini kandırmaktan başka bir iş yapmıyordur.

Burada yapılan iş zaten fesattır. Zulüm ister Bismillah’la yapılsın, ister mevlüt okutulsun, zulümdür. Hayvana yapılan zulüm neticesi, ölen tavuk bir leş olmuştur. Leş zaruret hali dışında yenilmez. Yani Modern yöntemlerle yetiştirilen ve kesilen tavuklar birer leş hükmündedir.  

Yine aynı şekilde bunu kesen kişi Müslüman olamaz. Kafirde değildir. Öyleyse Münafıktır. Ehli Kitap Kafirin kestiği hayvanın eti yenir. Ancak münafık kafirden derece olarak düşüktür. Öyle ise hem müslümanım deyip hem hayvanlara eziyet eden şahsın münafık hükmü ile kestiği hayvanın yenilmesi şüphelidir. Kişi ısrarla müslümanlık işi ayrı yaptığım iş ayrı diyorsa, açıkça ekmek param için mecburum, ama müslümanım diye iddia ediyorsa, bize münafıksın demek düşmez. Ancak burada emanete hıyanet ettiği için münafıklık alameti taşıdığını kendisine hatırlatmak isterim. Zira mübarek hayvanlarda insana emanettir. İnsan yeryüzünün halifesidir. Kuran da geçer. Halife olmak ne demek ? Öyle her canımın istediğini yaparım demek değil. Bu kişiye hem yetkiler verir hem de sorumluluklar yükler. Sen bu hayvanları yetiştirip kesip etini yemek, yününden yararlanmak ve yük hayvanı olarak kullanmak haklarına sahip olursun. Ancak bu hayvana kesinlikle eziyet edemezsin. Yemini, suyunu tam vaktinde vereceksin. Onu zora koşmayacaksın. ÜZmeyeceksin. Üremesinden, yemesinden, içmesinden, dışkılamasından herşeyinden bir çocuk gibi sen sorumlusun. Hele onu böyle mapuslara atıp, çeşitli ilaçlar vererek hilkat garibesi bir hale getiriyorsan, yazıklar olsun sana. Sen dön bir aynaya bak. Ben kimim ne yapıyorum diye. Bu iş Allah indinde günahtır. En iyi ihtimalle münafıklık alameti gösteren günahkar bir müslümandır. Kendine bu zor dünya şartlarında yeni bir rızık kapısı aramasını tavsiye edebilirim. Allah günahını bağışlasın demekten başkada elimden birşey gelmiyor.

Müslüman kadınlar, bu işi yapan kocalarınız var ise akrabalarınız var ise, başka bir iş yapmaları için onlara fırsat verin, elinizden yetiyorsa sözle uyarın. İmkanınız varsa ayrılın, imkanınız yoksa aile huzurunu bozmayacak şekilde onları bu yanlış iş konusunda uyarın.

Evet bu tavuk eti niye haramdırı saydık Özetle:

1. Belirli şartlar altında modern eziyet yöntemleri ile yetişen tavuklar leş hükmünde olabilir.

2. Bunu üreten kişiler müslüman olmayabilir.

3. Bu yediğimiz şey tavuk olmayabilir. Çünkü yapısı değişmiştir. Böyle bir durumda zaten bunların mübarek hayvan olmadığı için yenilmesi mümkün değildir. Domuz bile olamazlar, zira domuzun tanımı vardır ve yenilemez denmiştir. Bunlar bir canlı, bir hayvan olmadıkları için etlerinin yenmesi haram olur.

Bu üç hükümden birine düşen bu etin yenilmesi zaruret hali hariç haramdır.

Mekruh olması için sebepler ise:

1. Şüpheli bir gıda hükmündedir.

2. Kimin tarafından kesildiği meçhuldür.

3. Sağlığa açık şekilde zararlıdır.

Mekruh olması içinde üç sebep saydık.

Burada bize düşen, bu tavukların nasıl yetiştirildiğinin öğrenilmesidir. Zira normal çiftlik usulü, ışık gören yerlerde tavuk üreten firmalar var. Her ne kadar buralarda yetişen hayvanlarda çok iyi şartlarda sayılmaz ise de , son zamanlarda ortaya çıkan yeni Modern Tavuk Yetiştirme şekillerine göre daha insani sayılabilir. 10 sene öncesinde tavuklar zorlu ama nisbeten insani şartlarda yetişiyorlardı. Şimdi bu Modern Usuller birer işkencedir.

Aldığınız tavuğun üretim şeklini öğrenelim, ona göre alım yapalım. Burada hakiki üretim yapanları mağdur etmeyelim. Zira bu kez de onların ürünlerini almaz isek bu sefer onlar batar ve meydan modern üretim yapan bol paralı dengesiz firmaların eline geçer.

Bize düşen şey ar aş tır mak. Bir de düşünmek gerek. Eskiden leylekler için yuvalar yapan, kuşlar için su içme yerleri düşünen, sokak köpeklerinin ağaçların bakımı için vakıflar kuran, sebiller yapan bir medeniyetten hangi derecelere düştük, bir bakalım. 

Saygılar.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s