Tavukların Ofis Yaşamının Düşündürdükleri


Tavuklarla ilgili her gün yeni bir haber yayınlanıyor. Ntvmsnbc sitesinde ABD kaynaklı bir haber vardı bugün. ABD’de tavuklar modern yöntemlerle üretiliyor ve işte o tavukların haberi: 

http://www.ntvmsnbc.com/id/25338269/

Bu habere göre tavuklara arsenik yanında uyumasınlar diye kafein, kötü ortamlarıda depresyona girip etleri sertleşmesin diye anti depresan verildiği tespit edilmiş. Antibiyotiklerle de hasta olmaması sağlandığını ve mide sistemlerinin çöktüğünü biliyoruz.

Türkiye’de üretimin ne kadarı böyle orasını tam bilmiyorum ama yavaş yavaş bize de geliyordur. Daha fazlasını söylemem spekülasyon olur.

Şimdi bu tavuklara bakınca bizim hayatımız aklıma geldi. Ofis hayatındaki insanlar, bankalarda, işyerlerinde çalışan insanlar geldi. Ömür boyu çalışıyoruz. Uyumamak için kafein alıyoruz. Antibiyotikler atıyoruz hasta olmamak için. Ve ortamdaki stresten dolayı antidepresanlara başvuruyoruz, çoğumuz. Söylesenize biz mi tavuklara benziyoruz, tavuklar mı bize. Yoksa biz de bu tavuklar gibi sistemin içine atılmış, etinden, yumurtasından yararlanılan çiftlik hayvanlarımıyız.

What is The Matrix  repliği aklıma geldi yukarıdaki tavukları okuyunca. Ne sistem ama.

Bir de insan yediklerine benzer olur diye bir mesel vardır. Evet biz de gitgide yediklerimize benziyoruz, yediklerimiz de bize. Onun için ne yediğimize dikkat edelim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s