Bir olay, bir durum bir haber değerlendirmesi nasıl yapılır? / Karar Verme Becerileri 101 – Ders 2


Bir olay, bir durum bir haber değerlendirmesi nasıl yapılır?

Size bir haber geldiği zaman doğruluğunu araştırın diyor, Kur an ı Kerim.

HUCURÂT Suresi,  6. Ayette,

Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın.”

Bize bir haber geldiği zaman, bu haberin doğruluğunu araştıracağız. Zaten bu haberciliğinde temel ilkelerinden birisidir. Haberciler için de ilkeler koyan bir kaynaktır, Yüce Kitabımız.

Ancak bize genelde gelen haberler bulanık olmaktadır. Yani her zaman resmin tamamına ulaşamayan bilgi kırıntılarıdır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar bir haber elimize geçince temel soruları sormaya ve öğrenmeye çalışacağız. Tabi ki bu haber bizim için değerli ise. Yoksa üzerimize vazife olmayan, bilgimiz olmayan işlerin peşine düşmeyeceğiz. Zira bu konuda da bir ayet ve kriter de vardır.

İSRÂ Suresi 36’ıncı Ayette,

“Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur.”

Sıraya koyar isek bir haber gelince birinci işimiz bu haberin taşıdığı bilgi hakkında bir malumatımız, ilgimiz var mı? Bu olayın peşine düşmek bizim üzerimize vazifemi, bir olayla mı ilgili bizi ilgilendiriyor mu ona bakacağız. Ahlak süzgecinden bu bilginin değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine bakacağız. Haberi getiren kişiyi de bu noktada inceleyeceğiz. Acaba bu haberi neden getiriyor, maksadı nedir. Yanlış bir haber getiriyorsa, bizi ilgilendirmeyen bir konuda ise, bir fitne için ise, kişileri küçük düşürmek için haber taşıyorsa elimizden geliyorsa kişiyi, kurumu uyaracağız.

İkinci adıma geçti isek, haber bizim için değerli ise gelen haberin kim tarafından getirildiği ve doğruluğunu inceleyeceğiz. Haber doğru mu, değil mi. Haberi, bilgiyi taşıyan kişi veyahut kurum doğru mu değil mi buna bakacağız.

Bunlarda doğru ise üçüncü aşama da haberin eksik kısımlarını tamamlayacağız. Ne, Nerede, Nasıl, Ne Zaman, Neden, Kim veyahut kimle, sorularını soracağız. 5N1K. Genel çerçeveyi hangi şartlarda olayın olduğuna bakacağız. Olayın her yönünü dikkate almaya çalışacağız. Konu hakkında bilgili olacağız. Bilgili değil isek bir bilene danışacağız.

( TV’ye çıkan manipülasyon uzmanlarına değil konu hakkında sağduyu sahibi kişilerin bilgilerine bakacağız. Temel bir yanlış pek çok uzmanı dinleyip bir kanaate varmak. Tabi eğer değerlendirme yeteneğiniz yani olay hakkında bir bilginiz var ise bu işe yarar ancak sağduyu sahibi bir insana konuyu danışmıyorsanız bu sizi sıkıntıya sokar. Zira TV ve haberlerde genelde yönlendirici şekilde çok kişinin aynı konu etrafında benzer veyahut zıddı gibi görünen ancak aynı hedefi gizlici gösteren konuları konuştuklarını görürsünüz. Mesele can alıcı noktayı yakalamaktır. En can alıcı noktayı ise tarihsel süreci bilen, menfaat ilişkilerine vakıf tecrübe sahibi ancak şahsiyetli kişiler size söyleyebilir. Her konuda bilgi sahibi olmak mümkün değildir bu noktada herkes bir konuda cahildir ancak cehalet mazeret değildir. Öğrenmek gerekir. Öğrenmeyi ve karar vermeyi bilmek gerekir. İşte derslerimizin amacı da budur.)

Dördüncü aşamada ise bilgiyi değerlendireceğiz. Sıklıkla bilenleri bulamadığımız zamanlar olur. Elimizdeki bilgilerle belli bir süre içerisinde karar vermemiz gerekebilir. Bu durumda ne yapacağız. Bunu da diğer dersimiz de aktaralım.

Advertisements

2 responses to “Bir olay, bir durum bir haber değerlendirmesi nasıl yapılır? / Karar Verme Becerileri 101 – Ders 2

  1. Pingback: Bilginin Değerlendirilmesi / Karar Verme Becerileri-Ders 3 | yesileldiven·

  2. Pingback: KARAR VERME BECERİLERİ 101 – Dersleri | yesileldiven·

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s