Gecekondu Ev Değil midir ? Apartman Cennet midir ?


Gecekondular kötüdür, düşüncesi beyinlere öyle kazınmıştır ki, şehirlerde yükselen beton bloklar, sanki birer selvi ormanıymış gibi algılanır. Ne güzel, ne muhteşem şey diye insanlar beton dağlarına bakarlar. Ne güzel olmuştu da çirkin Gecekondu mahallesi yerin dibini boylamıştır.

Öyle mi gerçekten. Hiç Düşündük mü. Bu bir ezber olabilir ni. Gecekondu gerçekten de yaşanılmaz korkunç birşey midir. Şehri nasıl çirkinleştirebilir ki.

Hiç gecekondu denilen, tek katlı evlere baktınız mı. İç içe geçmiş evler. Ağaçların ortasında. Kiremit tepeleri ile ağaçların ortasında duran bir mahalle.

Sonra yıkılıyor ve metod bloklar içinde yerden yüksek evler oluşturuluyor.

Bunu sorduğunuzda gecekondularda bir aile otururken şimdi yüzlercesi oturacak diyorlar. Ağaçlar yerine parklar yapılacak diyorlar.

Öyle mi oluyor.

Hayır.

Gecekondu denilen semt, eskiden ortak duyguları paylaşan insanların olduğu bir mahalledir. Orada insanlar aynı fakirliği aynı mutluluğu paylaşır. Aynı çamur bile insanları mutlu eder.

Sonra ne olur. Apartmanlarda daha çok insancıklar oturur. Daha çok kişi oturur ancak buna daha büyük bir mahalle denmez. Mahalle gider ve insancıklar oluşur.

Aileler parça parçadır. HEr biri ayrı dünyalar içindedir. Daha az insanın insani yüksekliklerde kurdukları mahalle yerini, sayı olarak çok, ancak bütün olarak bir etmeyen kalabalıklara bırakır.

Gecekondu denilen şey beynimize işlenmiş bir yalandır. Yükseklik yüceltilir. Oysa gecekondu denilen semti medya ile beynimize işleyeceklerine, insanların yaşam standardı iyileştirilmeli idi.

Tek katlı yaşam özendirilmeli idi. İnsanların evleri maddi durumları olmadığı için daha iyi değildi yalnızca. Çirkin olan gecekondu değil, onların parasızlığı idi. Düzeltilecek şey buraların yıkılarak bloklarla doldurulması değildi.

Gecekondu diye birşey yoktur. Bakan göz vardır. İnsanların gözlerindeki iyi kötü bakışı düşünce ile değişir. Tad alma duyaları bile değişir. Bu bilimsel araştırmalarla sabittir. Bu yüzden gecekondu denilen resme iyi bakın. Çirkinlik görmeyeceğiniz mahallelerde var. Göreceğiniz doğru şeyler de var. Yeşiller içindeki tek katlı yaşam insanların hakkıdır. Doğrusu budur. Yeryüzü geniştir. Bu yeryüzü bize tahsis edilmiştir. Betonlara hapsolmaya mahkum değilsiniz ey insanlık. Bu sizin İslam’ın emri ile hakkınızdır.

Kimse sizi yere yakın insani evlerde oturma, yeşile doyma hakkından mahrum edemez. Beyninizi yıkmalarına izin vermeyin.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s