Eski Tür Eğitim Kurumları ve Hoca Öğrenci İlişkisi.


Sokrates’ın öğrencileri, eski medrese eğitimi, bugün modern anlamda bazı Amerikan Üniversitelerindeki tek tük eğitim, Oxford’daki eğitimin sadece yüzeysel kısmı hoca öğrenci tipi eğitime örnek olarak gösterilebilir.

Hoca ve öğrencinin karşılıklı davranış ve düşünüş tarzı aktarımı cehaletin tek düşmanıdır. Bilgi bu yol harici aktarılmaz. El verme olayının özü, bir düşünüş ve ruhun, tarzın aktarımıdır. Davranışların, halin tavrın aktarımı en az bilgi kadar önemlidir.

Modern eğitimin sadece bilgi sunması ve insanları davranış geliştirme konusunda başıboş bırakması kitlesel cehaletin temelidir. Tavır, düşünce aktarımı, kişilere motomot ahlak, toplumsal kural aktarımı değildir. Yalnız düşünce ve fikir vermek yetmez. Eksik kalır. HEm örnek olmak, hem davranışla göstermek, hem de o hali ve tavrı verebilmek gerekir. Hal dili dedikleri bu düşünce, duygu ve tavır aktarımıdır. Kişi böylece hiçbir kitapta bulamayacağı gerçeklerle tecrübe yolu ile bilinmeyen vasıtalarla erişmiş olur. Bu ise ancak iki insanın sağlıklı iletişimi ile mümkündür. Bunun şartı ise iki kişinin kalite de buluşmasıdır. Aktaran kaliteli, alansa aynı çapta veyahut yakın ve meyilli ise bu tür ilişki mümkün olabilir.

İşte eğitim budur. Bu ise ucuz değildir. Böyle hocalar bulmak yetiştirmek ise aya gemi göndermekten zordur. Biz bunun kıymetini bildik mi o da tartışılır. Modern eğitim sistemine Descartes’ın katkısının yanında, onu sıradanlaştırması da ayrı bir başlık konusu olur.

Ümit edilirki böyle insanlar hala vardır, böyle dersler dünyanın bir yerlerinde veriliyordur. Zira iyiler var oldukça, cehalet asla hakim olmaz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s