Bir sözün düşündürdükleri…


Espirilerin Ciddi Kaldığı Ülke Ne demek ?

Cem Yılmaz, bize Türkiye’yi anlattığı için güldürüyor. Yani yeni sıfırdan gerçekliği çarpıtıp birşey anlatmıyor. Güldürmek için hayaller oluşturmuyor. Bize olanı, gözümüzün içine sokarak anlatıyor.

Çünkü Türkiye’de gerçek şakalardan daha da komik. Amerikan türü stand up şov yapanlar ne yapar. Hikayelerinde, kurgu komiklikler yapar, hayaller üretir. Gerçekten farklı bir dünya kurar. Ancak bizde bu komedi türü yavan kalır. Zira anlattığı şeylerin daha absürtlerini hayatın içinde yaşarız.

Yine Batıdaki roman türü de içinde espiri denilen, bir takıp fikirler, duygu öbecikleri taşır. Batılı tek düze hayatından, programlı yaşamından sıkıldıkça romanların dünyasına kendini atar. Peki ya Türk milleti. Bizim kendimizi dışına atmak isteyeceğimiz tek düze bir yaşamımız hiç olmadı ki. Sadece son 10 yıllarda yeni nesilde değişen hayat şartları, artan ofis yaşamı ile roman türü bir kıpırdanma yaşamaya başladı. Onun öncesinde ve halihazırda yüzde 80’lerin üzerindeki halk kitlesinde, romana dönük bir ihtiyaç yok ki.

Hayatı zaten komedi, dram, sefalet. Kimi yerde sefilleri yaşıyor, kimi yerde sefahati görüyor, kimi hayatında Baba’yı bizzat görüyor, mafya zaten her yanda, heyecan aksiyon, korku sokaklarda, trafikte, kuralsızlık dört yanda. İhanetler, sadakatsizlikler, beceriksiz idareciler, yolsuzluklar, göz göre yalan söyleyen bakanlar, belediye başkanları, birer hanedanlık romanı gibi.

Gücü yetenin yeteni ezdiği bu garip dünyada romana nasıl sıra gelsin. En korkunç entrika romanları hayatımız yanında sönük, cılız metinler olarak kalıyor. Benim hayatım roman lafı boş değil. Bunu diyen şahıs muhtemelen, hırsız, üç kağıtçı, sefalet içinde, kurnaz, dalavereci, bir tip. Ölü Canlar romanının baş kahramanı gibi leş kargaları, Türkiye’nin dört bir yanında. Türkiye’nin ticari hayatı zaten Ölü Canlar Romanı. Türk fıkarısı Sefilleri bizzat yaşıyor. Hamlet’in olmak ya da olmamak lafı her gün siyasi arana da var, Mefisto’ya ruhunu satanlardan yüzlercesi ortada. Anna Karanina, bazılarının hayatı yanında Azize Teressa kalır. Karamazov KArdeşleri izlemek istersen Güneydoğu’ya git. Yine Mario Puzzio okuma, bak Karadenizli mütehitlere siyasetçilere bak. Psikolojik çelişkiler okumak istiyorsan, Ege taraflarına bak. Her yerden bir roman fışkırır diyar-ı Rum’dan. Mübarekin asıl adı zati Diyar-ı Roman.

Bu sebeplerden dolayı Türkiye’de hayatın gerçekleri her espirinin ötesindedir.

Klavyemiz döndüğünce birşeyler yazdık. Siz bu ülkedeyseniz, yazdıklarımın ne kadar yetersiz kaldığını anlamışınızdır. Zira bir söz var diyemiyorum, herşeyi söylemek mümkün ancak konuşamıyorum.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s