LORD OF FLIES – Sineklerin Efendisi


KİTAP NO:    168

İSMİ:             LORD OF FLIES

YAZARIN ADI: WILLIAM GOLDING

TARİH, YER    :

OKUNDUĞU TARİH: 08/08/2003

YAYINEVİ:

KONU:

İngiltere’den uçakla ayrılan çocukların uçağı bir savaş neticesi düşürülür. Uçakta okul çocukları vardır. Bir tek çocuklar hayatta kalır ve tropik bir adaya düşerler. En yaşlısı 12 yaşındadır, gerisi küçük çocuklardır. Piggy isimli çocuk adada bir denizkabuğu bulur ve bunu öttürüp toplanabiliriz der. Böylece bu ötünce artık toplanırlar. Çocuklar adada düzen sağlamak için bir lider seçerler.   Ralph isimli mantıklı bir çocuğu seçerler. Ralph avlanması için de Jack’i seçer.

Adayı gezerler bakarlar kaçış yolu yok Ralph, geçen uçaklar bizi görsün diye ateş yakalım der. Bunu Piggy diye bir çocuğun gözlükleri yardımıyla yaparlar. Tabi bu sırada yangın orman yanar ve bir çocuk kaybolur.

Ateşi korumaları gerekir ancak avla ilgilenen çocuklar bunu unutur ve ateş söner. O sırada gemi geçer gider. Tam bu sırada Jack’te ilk avı olan domuz yakalamış ve getirmiştir. Piggy gemi kaçınca Jack’e artistlenir. Ancak Jack Piggy’e okkalı bir tokat atar, çocuğun gözlüğü kırılır. Sonra bu konuyu konuşmak üzere denizkabuğu çalınır ve toplanılır. Littluns’ler yani 6  yaş civarı çocuklar, denizden canavar geldiğini iddia etmeye başlarlar. Bu sıralarda ada üstünde bir uçak düşer ve pilot paraşütle atlar ama ölmüştür. Bunu gören çocuklar paraşütle geleni canavar sanar ve korkarak kaçarlar.

Çocuklar toplanır ve canavarı avlamak üzere bir ekip kurulur. Ralph ve Jack paraşütlü adamı maymun sanar korkar ve kaçarlar. Çocukların yanına dönünce Jack, Ralph korkağın teki kaçtı der onu görevden alın der. Kimse yanaşmayınca Jack ben ayrılıyorum öyleyse ağalar, beni seven arkamdan gelsin der. Avcıların bir kısmı ona katılır. Sahilde Ralph yeni bir ateş yapma işine girişir ancak bir süre sonra tüm adamları JAck’in etrafında toplanmıştır.

Jack bir av partisi düzenler. Avladığı domuzun başını da asar, artistik ve gösteriş yapar. Daha sonra Simon diye bir çocuk bu kesik kanlı domuz kafasının kendisi ile konuştuğunu canavarın içlerinde olduğunu söylediğini iddia eder. Paraşütlü adamın canavar olmadığını anlar. Herkes o sırada partidedir ve ayin gibi birşeyde kendilerinde geçmektedir. Simon ormandan çıkıp gelince bir anda ona saldırır ve öldürürler.

Ertesi gün neler olduğu konuşulurekn Jack ve Piggy’e saldırırlar. Piggy öldürülür gözlüğünü alırlar. Ralp ise kaçar. Adada saklanır. Ralph kaçar çocukların kendini öldüreceğinden emindir. Kaçar kaçar ve sahilde bir İngiliz subayla karşılaşır. Adam kendilerini gördüğünü söyler. Ralph ağlamaya başlar. Tam o sırada çocuklar kanlı elleriyle koşarken gelmektedir. Onlarda ağlamaya başlar.

Değerlendirme

Bu kitabı yorumlayan birisi, adını unuttum, Piggy’i bilim adamı sınıfına benzetmektedir. Denizkabuğunu bulup toplanmayı icat eden, gözlüğü ile ateş yakan, Jack’i yer yer eleştiren odur. Ralp, halkın seçtiği iktidardır. Demokratik konuşmalar olsun ister. Ancak herkes konuşunca korku hakim olur. Jack, askeri sınıftır. Avlanır. Korkuları kullanarak milleti başına toplar ve egemenliği ele geçirir. Jack ve Ralph, yani halkın temsilcisi ile askeriye neyin önemli olduğu konusunda anlaşamaz ve iktidar mücadelesine girişir. Simon’da bir peygamberdir. Tıpkı İsa’nın doğruyu söyleyip öldürülmesi gibi Jack’ın ayininin, yani askeri iktidarın perçinleşmesinin zirvesinde doğruları zamansız söylediği için katledilir. Askeri iktidar en sonunda hükümeti yok etmek ister. Ve film daha büyük bir gücün ülkeye müdahalesi ile son bulur.

Notlar:

Adaya düşen çocuklar vahşileşip birbirlerini öldürüyorlar.

Kutsal Conch. Bunu üfleyip assembly yapıyorlar. ( toplanıyorlar )

Liderler, Ralph.

Jack asi ve avcı. Avcı lider.

Littluns–} Küçük olanlar 6 yaşındakiler.

Jack bir canavar korkusu yaratıp etrafına topluyor insanları.

İnsanların nelere dönüşebileceğini anlatan bir ada hikayesi. Adaya düşen çocuklar ve değişen psikolojiler, statüleri. Çocuklar tanınmaz hale geliyor. Güç hırsı ile bir cinayet bile işleniyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s