Tarım Desteği Neye Yarar?


Tarım destekleri ürüne değil, araziye göre veriliyor. Böyle olunca üretim düzeyi düşüyor.

Bu ne işe yarıyor:

Tarım desteğini alan kişiler üretmemeye başlayınca, ellerinde ürün olmuyor. Bu kişiler buğday üreticisi olsun. Bu kişiler buğday üretmiyorlar. Ancak boğaz durmuyor. Buğdaya talepleri var. Bunu nereden alıyorlar. Tabiki tarım desteğinden aldıkları para ile.

Peki ülke içinde buğday üretimi azalınca, talep devam edince bu açık nereden karşılanıyor?

Buğday ithal edilerek karşılanıyor.

Buğday nereden geliyor?

Yurtdışından Kanada, ABD, Rusya gibi değişik menşeilerden. GDO’lusuna, genetiği bozulmuş olup olmamasına bakılmadan ucuz olan yerlerden alınıyor. En ucuz buğday doğal olarak GDO’lu ürünler olduğu için onlar alınıyor. Böylece üretim artmadan ülkede buğday fiyatları sabit kalıyor. Fiyatlar düşüyor, enflasyon böylece düşük oluyor.

Peki üretici üretmedi, mal satmadı, bu parayı da devlet verdi. Bu paranın kaynağı nedir?

Orası, işte devletin tüketimden aldığı vergileri ile, özelliştirmeden gelen hazıra konulmuş olan gelirleri ve dışarıdan alınan sıcak borçlardır. Yani IMF’nin kapısı, dış piyasalardır. PAranın menşei Batı ve Batı egemenliğindeki piyasalardır. Birazı borç, birazı satış geliri, birazı gittikçe artan tüketim vergileridir. Vergiler de yine geliri olanlardan değil, normal ücretli kesimden tüketim usulu vergi yani dolaylı vergiler vasıtasıyla alınmaktadır.

Peki bu sistem böyle ise neden tarım desteği arazi başına verilmektedir. Bu sistemin özü nedir ?

Tarım desteği alan üretici, tüketici konumuna geçer. Ürettiği zaman kendisi dışarıdan buğday almak zorunda değildir. Üretmeyince artık tüketmek zorunda kalır ve ithal buğdaya muhtaç olur. Yine üreten kişiler bir tohumla 7 aileye yetecek ürün alır. Yani o üretmediği ve yurtiçinde satamadığı için senede 7 aile de bu kişiyle beraber buğdayı yurtdışından almak zorunda kalır.

Kısaca bir buğday üreticisinin çekilmesi ile ithalatçılar bir taşla iki kuş vurur. Hatta yukarıdaki hesaba görer 8 kuş vurur.

Peki iyi güzelde, ithal buğdaya can mı dayanır. Kur yükselince ne olacak?

Kur görüldüğü üzere bu sistem devam etsin diye yükselmemektedir. Doların kuru bugün itibari ile 1.78 düzeyindedir. Oysa gerçekte daha yüksek olması gerekir. Zira bir ülkede enflasyon diğer ülkeye göre yükselirse parasının değeri düşer, yani kur yükselir. ABD’de olağanüstü bir enflasyon olmadığı halde, Türkiye’de ürün ve hizmet fiyatları yükselmektedir. ABD parası ile Türk parası arasında bir değer farkı oluştuğu halde  kur değişmemektedir. Türkiye’de enflasyon son senelerde hiç olmadığı kadar artmıştır. Buna rağmen, enteresan bir şekilde kur sabit kalmaktadır. Bu sürdürülebilir bir durum değildir, normal de değildir. Demekki ülkeye para akışı bir şekilde devam etmektedir. Bunun sebepleri siyasi olabileceği gibi, bizim bilmediğimiz yatırım kalemleri dolayısı ile ülkeye dolar girişi var olabilir. Aksi takdir de kur ifade edildiği gibi 2.5 seviyelerinde olmalıdır.

Peki bunu muhalefet partileri görüp, söylemiyor mu?

Muhalefet partisi liderlerinin ikisinin de ekonomi kökenli olmaları ilginçtir. Ancak bu şahısların okul da derslerinden kaytarmış olma ihtimalleri vardır. Başka sebepler de aklıma geliyor ancak bir bilgim olmadığı için bu düşüncelerimi kendime saklıyor ve spekülasyon yapmak istemiyorum.

Yukarıda ifade edilen tarım ürünü yerine pirinç, mısır, şeker, gibi tarım ürünlerinden hangisini isterseniz koyabilirsiniz.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s