Aklın Zirvesi Aklı Yok Etmektir !


Hz. Mevlana’nın eseri Mesnevi’den bu sonucu çıkarttım. Hz. Mevlana, her vakit nefsi öldürmek ve aklı öldürmekten bahsetmektedir. Böylece Allah’ın sevgisini, ilmini anlamak en sonunda mümkün olacaktır. Buradaki anlamak, akılla bir anlama değildir. Sezginin de ötesinde, tüm halinizle gerçek bir anlayıştır.

İşte bu sayfalarda yapmaya çalıştığımız iş Aklımızı öldürmek. Ancak aklı öldürebilmek için bunun olması gerekir. Biz modern zaman insanlarının bir aklı maalesef yoktur. Akıllı insan bir düşünce biçimine sahip, şahsiyet sahibi olarak duygu, düşünce ve nefsine hakim, bilinçli aydınlanmış, yani varlığının boyutlarının farkında bir insandır. Henüz bu adıma ulaşamadık. Bu adıma ulaşan kişinin çıkacağı bir üst merteme sahip olduğu şahsiyeti, aklı, sezgiyi, bilinci yıkmaktır. Eski tarikatlar, yollar, zen ustaları, uzak doğu bilgeleri bir şekli ile bu yolu tutar. Kimi şahsiyeti yıkar, abdal olur, siz berduşt dersiniz, deli dersiniz ama özünde bir bilgelik yolundadır. Kimisi akılsız olur, kimisi mecnun olur. Kimileri daha üst mertebededir. Hem yanımızdadır, bir şahsiyet olarak vardır, hem de aslında o başka alemlerdedir. Yani aklı yıkma aşamasının ötesine geçip, tekrar dönebilmeyi de başarmıştır. Bu da başka bir üst mertebedir.

Mertebeler mertebeleri kovalıyor. Gelgelelim, biz tarikat yolu hevesinde değiliz. Zira daha imanımızı doğru dürüst kurtarmış değiliz. Bu çağda hergün bir günah batağındayız. İmanımız varken buna şükrediyoruz. Gel gelelim küçük günahların bizi yutma ihtimali de mevcut. Bu sebeplerden kendimizi biraz daha geliştirmeliyiz. İmanımızı kuvvetlendirebilmek için bir şahsiyet kazanmalıyız. Yıkılan düşünce dünyamızı yeniden kurmalıyız. Düşünce dünyası olan insan akıllı insandır. Bir düşünce dünyası kurmalı, bu işin metodlarını, metodolojisini öğrenmeliyiz. Niye akıl sahibi olmak, doğru kararlar almak için. En azından arkasında durduğum kararların, fikirlerin ne olduğunu bilmek ve bunu doğru ve metodlu bir şekilde aktarabilmek için.

İşte ben kendi düşünce dünyamı kurmak için okumalar yapıyor, sizlerle paylaşıyorum. Önce hele şu aklı bir kazanalım. Gerisi zor ama kolay. Evvela şu aklımızı başımıza alalım, vesselam!

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s