Düşünme Sistemleri Gözlenecek İnsanlar / Düşünmeyi Öğrenmek – Ders 5


Düşünce Akademisini takip eden bir kişinin, düşünce metodolojisini geliştirmek isteyen bir kişinin hayatta gözlemleyeceği altı küme içinde toplanacak insan vardır. Bu kişiler düşünce sistematiklerini ve düşünce yapılarını anlamak, dünyayı nasıl gördükleri neyi anlamlı buldukları, neye değer verdikleri, neyi önemli neyi önemsiz belirlediklerinin gözlenmesi yararlıdır. Yine bu kişilerin davranışları, tavırlarını gözlemlemek, bu kişileri tanımak, kendimizi tanımak ve bir düşünce sistemi kurabilmek için değerlidir. Fırsat bulduğunuz zaman bu kümelere denk gelen kişilerle muhatap olmaya çalışın ve gözlemci bir gözle değerlendirin. Bu altı grup:

1. Bebekler ve çocuklar. ( Gelişim süreci boyunca düşünce dünyaları, hayal dünyaları izlenmelidir.)

 2. Engelli İnsanlar. ( Geliştirdikleri yetenekleri, hayat enerjilerini, yardım severliklerini, aileleri ve çevreleri ile olan bağlarını gözlemlemek  gerekir.  Böylelikle dünyayı daha iyi anlar ve anlamlandırabiliriz.)

3. Başına bir felaket gelmiş insanlar. Yakınlarını kaybedenler, sevdikleri ile ayrılanlar, işlerini kaybedenler vs. ( İnsanların değer verdikleri kişilerin, nesnelerin varlıkların kaybı karşısındaki tutum ve davranışları insanları ve kendimizi anlamak için bir referans olabilir. Kesin kanıt değildir tabiki, her insanın benzer olaylara karşı tepkisi farklıdır ancak bu durumları gözlemlemek hayatı okumak açısından önemlidir. Bu yüzden kişiler için akraba ziyaretlerinin, taziyelerin ziyaret edenlere bir de bu yönden bir dünyevi yararı vardır. )

4. Hayatta başarılı olan insanlar, liderler, karakter sahibi insanlar, özellikle Peygamberlerin hayatı ve düşünme biçimini bilmek önemlidir. ( Bu konuda Etkili kişilerin 7 alışkanlığı diye bir kitap vardır. Bir de Peygamberlerin hayatını insanlar boşuna takip etmiyor. Düşünceler davranışları oluşturduğu gibi davranışlarda düşünceleri oluşturur. Yani bir Peygamberin davranışlarını taklit eden bir insan bir süre sonra bu davranışlara uygun düşünceleri de geliştirebilir.)

5. Hayatta başarısız olan insanlar, alkolikler, düşmüşler, düşkünler vs. Bu insanları dinlemeli, mümkünse yardım etmelidir. Bunun size çok yönlü yararları olur. Hatta bazen parasal maddi yardımlarınızın bile bu kişileri bu durumdan çıkaramadığını hayretle göreceksiniz. İşte o zaman düşüncenin ve manevi varlığın değerini daha iyi anlayacaksınız. İnsanın hayatındaki anlamları kaybetmesi, değerleri yitirmesi, insanı hiç ummadık noktalara sürükler. Bu insanlara yardım etmek sizi farklı bir düşünce dünyasına taşır.)

6. Yabancı İnsanları. ( Bu kişileri misafir etmeli kültürün nasıl düşünceyi şekillendirdiğini anlamalı, düşünce dünyalarını anlamalı ve insanlığımızı daha iyi anlamalıyız. Kur’an ı Kerim’de “Biz sizleri birbirinizi tanıyasınız diye çeşit çeşit diller konuşanlar olarak yarattık” demektedir. Demekki farklı bir dil bilen bir insanı tanımak bizi onlarla kaynaştırır, hem de kendimizi tanımaya yol açar. Farklı bir insanla konuştukça, insan insanlığın ne olduğunu anlar. Ortak noktaları bulur. Farklı noktaların kaynağını keşfeder. Ve der ki hah işte insan her yerde insan. İnsanlık diye birşey gerçekten varmış der.)

Advertisements

One response to “Düşünme Sistemleri Gözlenecek İnsanlar / Düşünmeyi Öğrenmek – Ders 5

  1. Pingback: DÜŞÜNMEYİ ÖĞRENME 101- Dersleri | yesileldiven·

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s