Sanatın Zirvesi Sanatı Gizlemektir!


Bu güzel söz Sun Tzu*’ya ait. Bu bilge ve güzel söz bakalım aklımıza neler getirdi:

Allah’ın sanatı olan şu dünyaya bir bakalım. Bir eksiklik ve noksan bulamayız. Bulduğunu varsaydıklarımızla karşılaşırız. Sakatlıkları, engelleri, yaratılıştaki bazı aksaklıkları, bozulmaları, çürümeleri birer eksiklik olarak vehmederiz. Kimileri bu durumu bir başıbozukluğa, kendinden olmaya vehmeder.  Yine başka birileri tüm var oluşu Evrim’le açıklamaya çalışır. Bilimsel kanıtlar sunar, geçerli süreçler keşfeder. Kimisi daha ileri götürür bunu kendiliyinden, materyal bir dünyaya vehmeder.

Aslında bütün bunlar bizi Sanatkarın kendini gizlemiş olmasına götürür. O’nun tüm sanatına baktığınız zaman Sanatkar’ı bulamazsınız. Taşların altında, akan şelalelerde, güneşin batışının güzelliğinde, doğan her çocukta, çocukların parmak izlerinin eşsizliği, topuklarının güzelliğinde, saç tellerinde, dnalarda her yerde ama her yerde sanat eserleri mevcut. Ama Sanatkarı görmüyoruz, sanatını gören gözler görüyor herkes idrak edemiyor. Sanatının zirvesindeki bir Sanatkar gibi muhteşem eserlerini gizliyor.

Hatta bu sanatkar sanatını öyle bir gizlemiştirki  var oluş hakkında türlü fikirler üretenler icad olmuştur. Oysa gözler önünde olupta bakan gözler değilde ancak görenlere malum olan herşey onun ilminin eseridir. İşte yine bir ilim sahibi olanlar, gerçek sanat sahibi olanlar onu hakkı ile anlar. Hakikate aşık bir Dna aliminin, bir doktorun, bir düşünürün onu görememesi mümkünmüdür.

İşte sağda solda evrimi hararetle savunanları gördüğünüzde, varoluş hakkında fikir yürütenleri gördüğünüzde, bunu O’nu yok sayarak yapanları gördüğünüzde üzülmeyin. Zira bu O’nun ilminin kudretini, Sanatının, Maharetinin En üst noktasını göstermektedir.

Allah, yaptımı mükemmel yapar. O Sanatkarların Başıdır. O tek Sanatkardır. O Bir’dir, Tektir. O Yüce Allah’tır.

Allah’ım bizi sana hakkı ile kul olanlardan eyle, Sevdiğin kullarından eyle, İlim Sahibi olanlardan eyle, Bizi Doğru Yoluna İlet Gerçeğine Ulaştır, Bize Hz. Muhammet (s.a.v.)’e verdiğin güzel Ahlakla donat.

Şüphesiz Sen herşeyin en iyisini bilensin. Bizin bildiğimiz birşey yoktur. Bizim ilmimizin çoğu Zandır, Sen bildirmezsen bizler birşey bilemeyiz.

Amin.

 

 

* Sun Tzu Çin’li bir bilge. Savaş sanatı hakkında düşünceleri var. Sun Tzu’nun kitabını okumanızı tavsiye ederim. Tabi kuru kuruya değil, bulunduğunuz konumla bağlantılı olarak incelemeli ve irdelemelisiniz. Tabi bir düşünce sistematiğine sahip bir insanın okuması daha faydalı olur. İsterseniz şimdi okuyun, daha sonra beraber bir düşünce dünyası kurunca tekrar okursunuz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s