Hobilerin Faydası ve Düşünme Sistemi Sayısı / Düşünmeyi Öğrenme – Ders 9


Hobilerin Faydası ?

İnsanların yaptıkları işlerin yanında, kendi zevkleri çerçevesinde farklı birşeylerle uğraşmaları, düşünme yapılarına yeni boyutlar katması açısından yararlıdır.

İnsanların bir tane düşünme sistematiği vardır. Tabi varsa. Gelişmiş bir insan ise Bir düşünce sisteminin yanında iki-üç kadar da düşünme sistematiği geliştirebilir. Bunlardan yararlanabilir. Olayların dışından bakan bir göz olabilme yeteneği denilen bir durum mevcuttur. İnsan bir başka bir göz gibi olaylar içindeki birisi gibi kendi düşünce sistematiğini izleyebilir. Ancak bunun mümkün olabilmesi için kişinin en azından bir tane daha düşünce sistematiğinin olduğunun farkında olması gerekir.

YAni bir kişi kendi düşünme adımlarını, düşünme yapısını anlayabilmesinin tek seçeneği başka düşünce yapılarını bilebilmesidir.

Bunun üç yolu vardı

1. Başkaları ile çok iyi iletişim kurabilip, başkalarının düşünce sistemlerini gözleyebilme ve anlayabilme yeteneği. ( Ancak bu durumda kişi kendi düşünce sistematiğini değiştirme ve hükmetme gücüne sahip olmaz. Ancak hareketlerinin ve düşüncelerinin sonuçlarının farkında olur.)

2. Yabancı bir dil bilmek. ( Bu durumda kişi farklı bir düşünce sistematiği içerisinde düşünme biçimleri geliştirmesi gerekir. Tabiki bir dil bilmekten bahsediyorum, kelime ezberleyip, bilirmiş gibi yapma değil, anlama ve anlatabilme yeteneği, ortanın üzerinde bir dil bilgisinden bahsediyorum.)

3. Hobi ve yeni meşgalleler geliştirmek. ( Bu ise yapmaya dayalı düşünce sistemi geliştirmiş insanlara yeni bir bakış ve düşünme yeteneği sağlar. Sadece tek işe saplanmış bir insan dünyadaki tüm olayları bu çerçevede algılamaya meyilli olur. Farklı bir hobi sahibi olan insanlar ise kendi kendilerine hapsoldukları kalıpların dışında da bakış açılarının var olduğunu anlayabilir. Böylece olaylara farklı bir pencereden yaklaşır. İşte bu faryklı pencereyi açan şey, yapılan farklı işteki geliştirilmiş bulunan yeni düşünce düzeni ve sırasıdır. Sonuçlar, yapılan işler, gereklilikler, işin girdileri farklı olduğu için, kişinin yaptığı yeni faaliyete ilişkin bir düşünce düzeni geliştirmesi gerekir. Bu da kişiye ek bir düşünce dünyası yaratır. )

4. Çocuk sahibi olmak. ( Yeni doğan bir bebeğin gelişimini izlemek, çocuğun ruh dünyasını izlemek, ve onun sizle benzer şartlarda gelişen yaşamı sonucu olaylara verdiği farklı tepkileri gözlemlemek ufuk açıcı olur. Bu da ilk maddede belirttiğimiz gibi bize düşüncelerimize hükmetme kuvvetini vermez. Ancak farkındalığımızı arttırır ve kendimizi dış bir göz olarak gözleyebilme yeteneği ni

Kendi düşüncelerini değiştirebilme ve yeni sistem sahibi olabilmek için özellikle dil öğrenme ve yeni bir hobi, faaliyet sahibi olmak gerekmektedir.

Düşünmeyi Öğrenme 101 Ders Listesi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s