Başarının Sırrı Nedir ? Konsantrasyonu Arttırmak


Başarının sırrı bir işe tam konsantre olup o işi yapmaktır. Yoğunlaştığınız tek konu üzerine, o an da bulunarak, yani şimdi de bulunarak çalışmaktır.  Emerson’un dediğini yapıyoruz. Bu konuyu Zihin Dağınıklığı başlığında aktarmıştık. Emerson, hayatın biricik akıllığının dikkat ve çalışmayı bir nokta etrafında toplamak olduğunu, yegane başarısızlık kaynağının da dağınıklık olduğunu ifade etmektedir.

Konsantrasyonu Arttırmak

Zihin dağınıklığını çözmek gerekmektedir. Bir konuya yoğunlaşabilme süreniz en kısa süresi 15’le 45 dakika aralığında ise konstre olabiliyorsunuzdur. Bu süreyi 15 dakika’ya çıkardığınız an konsantre problemi diye bir durum kalmaz. Problem konsantrenin yokluğudur. Yani çözüm başka birşey değildir. Kendinizi zorlamaktan başka bir seçeneğiniz yoktur.

Eğer 15 dakika o işi yapmıyorsanız, başka birşey de yapmayın. Bir işi yapmak için zaman ve mekan gereklidir. Konsantre’yi arttırmak için bir işe zaman ve yer  ayırmalısınız. Bir iş için takdir ettiğiniz zamanda, o konu üstüne bir mekana gelin ve o zaman içerisinde kesinlikle başka birşey yapmayın. Yani işi yapamıyorsanız da boş boş oturun.

Etüd merkezlerinin görevi değeri budur. Genelde ders etüd merkezlerinde işte bu mekan ve zaman gerekliliği sağlanır. Bir mekan ayarlanır ve belli bir zaman belirlenir. Bu sürede etüd merkezinde herkes konu etrafında birleşir. Yani ders çalışma konusu etrafında birleşilir. Demek ki neymiş. Bir zaman, bir mekan ve bir de yoğunlaşılacak ana tema, konu lazım. Konu yapacağımız iş. Etüd merkezindeki ders çalışma konusu gibi. İş yerinde bitirmemiz gereken bir exel çalışması gibi, tez araştırması gibi. YA da bahçemizde çapalanacak bir yer, yatırılacak fatura gibi.

Ne yapıyor muşuz?

Görevin konusunu, zamanını ve mekanını belirliyoruz. O zamanda o işi ya yapıyoruz, veyahut başka birşey yapmıyoruz.

Böylece Kendimizi Geliştiriyoruz, disipline ediyoruz.

Özetle,

Tek mekanda, tek konuda, bir noktaya tüm çalışmamızı ve dikkatimizi topluyoruz.

15 dakikalık egzersizlerle de bu konuya toplanma ve mekanda olma çalışmasını yapıyoruz. Kendimizi zorlayacağız. Bir süre sonra kendi kapasitemiz oranında bir odaklanma zamanı elde edeceğiz. Ortalama bir insan için 45 dk. süreye çıkmak başarı getirir. Bu 45 dk.’dan sonra ara fasılalarla set set arttırmak gerekir. Yani 45 dk. çalışmadan sonra, oranın 3’de 1’i oranını aşmayacak şekilde aralar verilmeli ve set sayısını arttırmalı. Yalnız bir konuya çalışırken hayatınızın diğer alanlarını boşlamayacak şekilde set sayınızı arttırın. Eğer çok abartı çalışırım diyorsanız 4-5 set olsun ama bunun üstüne çıkmayın. 4, 5 set çalıştı iseniz şayet 1-2 setten az olmamak üzere ara verin öyle tekrar bir çalışma sürecine geçin.

Yukarıda gelişim süreci bir günde olmaz. 21’le üç ay arası bir zamanda ısrarla devam edebilirseniz konsantrasyonunuzu arttırabilirsiniz. Her olay durum kişiden kişiye ve şartlara göre değişmekle birlikte, ortalama bir insan bunları yapabilir kanaatindeyim.

İyi de ben çalışmayı istemiyorum ki diyorsanız:

İsteği ve Sonucu Hayal Etmek, Sevilmeyen İşi Yapmak.

konusunu okuyun.

Advertisements

2 responses to “Başarının Sırrı Nedir ? Konsantrasyonu Arttırmak

  1. Pingback: Zihin Dağınıklığı | yesileldiven·

  2. Pingback: İsteği Ve Sonucu Hayal Etmek. Sevilmeyen İşi Yapmak. | yesileldiven·

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s