İsteği Ve Sonucu Hayal Etmek. Sevilmeyen İşi Yapmak.


– İyi de kardeşim, ben ders çalışmak istemiyorum ki,

– Ben bu işi yapmak istemiyorum ki.

Bu cevaplar bir konuya çalış denildiği zaman sıklıkla gençlerin verdikleri cevaplar. Bir konuya yoğunlaşmak isteyim de yapamayan insanların kendi kendilerine verdikleri cevapta aşağı yukarı bu şekildedir.

Daha önce ki konumuzda başarının sırrının konsantrasyon olduğunu bir iş üstünde, bir noktada, zihnimizi ve çalışmamızı yoğunlaştırmamız gerektiği konusu olduğunu aktardık.

Mekanı ayarladınız, zamanıda ayarladınız. Ancak çalışmak içinizden gelmiyorsa, ne yapıyorduk. Boş boş da olsa işin başında duruyorduk.

İşte bu süre zarfında kendi motivasyonumuzu kendimiz oluşturacağız. Bir işi yapmak demek bu iş sonunda birşeyler elde etmek demektir. Bazen hedef o kadar uzaklardadır ki siz onun hayalini bile aklınıza getiremezsiniz. Gençler durumların sonucunu hayatta tecrübeli olmadıkları için bilemeyedebilirler. Bazen işte yapılan iş öyle can sıkıcıdır ki sonucu bile yoktur.

Bu anlarda, ders çalışan gençlerini işi daha kolaydır. Ders çalışıp bir yer kazanacaksanız en olmayacak hayallerden bile çekinmeyin. Yani sizi ne motive eder. İnanın para kazanırsanız, o hayallerinizin çoğunu gerçekleştirebilirsiniz. Sizi para motive ediyorsa, bu parayı hayal edin, kazanacaklarınızı ve bu para ile yapacaklarınızı. Esasen en sağlıklı motivasyon hayali, yapılacak şeyler ve o mutlu anların hayalidir. Doktor olmak istiyorsanız gözünüzün önüne kurtaracağınız, yardım edeceğiniz insanlar gelsin, atacağınız hava, beyaz önlük ve alacağınız araba. Bunlardan bir veya birkaçını seçin. 

Avukat olacaksanız, cümbeyi hayal edin, güzel bir an hayal edin, kurtaracağınız, en azından yardımcı olabileceğiniz insanları düşünün.

Her hedef için güzel hayaller kurun.

Hedefiniz yok ise ders çalışmayacağınız zamanları hayal edin. Sokağa çıkmayı, arkadaşlarla gezeceğiniz anları hayal edin. Yani herşeyin zamanını hayal edin. O zamanda yalnız ya ders çalışacağız, ya boş oturacağız. Kesinlikle başka birşey yapmayacağız.

Olayların felsefesini de düşünebilirsiniz. Neden ders çalışmanız isteniyor, ne yapmanız isteniyor, hedef ne olacak bunlara yoğunlaşın. Özetle yine konu üzerinde düşüncelere dalın. En nihayi hedefi, çalışmanın amaçları üzerine kafa yorun. Muhakkak bir sonuca ulaşacaksınız.

Bu ders çalışma zamanları dışında, sizi motive edecek bir büyüğünüzle görüşün. Tatlı dilli olsun. Güzel bir film izleyin, sizi motive edici meslek filmleri olur, asker olacaksanız savaş filmi olur. Güzel şeylerle ilgilenin. Müzik olur, resim olur size bir fikir verir.

Unutmayın her işte çalışma şarttır. Bugün bu sıkıldığınız zihin toplama egzersizine  her alanda ihtiyaç duyacaksınız. Özellikle gençler kabiliyetlerine uygun bir iş bulduğunuzda da başına oturup 15-45 dakika çalışmanız gerekecek. Bazen sevdiğiniz işte sabahlara kadar çalışacaksınız. Tabi sevdiğiniz için bunlar gözünüze gelmeyecek.

İşte bu çalışma sizi o günlere hazırlayan, sizi bileyleyen, sizi keskin bir kılıç yapan andır.

Ben istemediğim şeyi yapıyorum diyen kişi de o anın kıymetini bilsin ve o işe yoğunlaşsın. Bu işi o an yapsın. Ondan sonraki zamanlarda ise istediği işi ve yeteneklerini arasın.

Yetenek keşfi konularında yazılarımız olacak. Siz de biz yazana kadar bu konuları da araştırın. Yetenek testleri çözün. İnternette bedava. Hobilerinizi bulun. Kimbilir hobileriniz mesleğiniz olur. Ancak şunu da kesinlikle unutmayın her işte uzmanlaşmak şarttır. Bir işte uzman olabilmek için 10 yıl boyunca yoğun bir şekilde çalışmalısınız. İşte konular bunla alakalı. Hepsi içiçe geçmiş vaziyette.

Yıllarca sürecek hedefleriniz olmalı, istekleriniz de olmalı. Ancak hayat çok kısa, planlarınıza asla ulaşamayacaksınız, hayat sizi belli yollara götürecek. İşte bu hayat yolunda bizi biz yapan şey, yapılan işlerdir. Bu işleri yaparken kazandığımız nitelikler ve nasıl bir insan olduğumuzdur. Konsantrasyon arttırma da bu noktalardan biridir. Bir işi sevip sevmeden ziyade bunun uzun süreli yararını aklınızdan çıkarmazsanız, sevmediğiniz bir işte olsa onu tamamlamanın gereğini anlarsınız. Bitirince de kendi gelişiminiz açısından bir haz bir mutluluk duyarsınız.

 

Advertisements

One response to “İsteği Ve Sonucu Hayal Etmek. Sevilmeyen İşi Yapmak.

  1. Pingback: Başarının Sırrı Nedir ? Konsantrasyonu Arttırmak | yesileldiven·

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s