Kendini Kontrol Edebilen Aydın İnsan.


” Şüphesiz göz yaşarır, kalp hüzünlenir; biz ancak Rabbimizi hoşnut edecek olanı söyleriz. İbrahim! Senden ayrıldığımıza üzgünüz.”

Bu sözleri söyleyen Zat, henüz 2 yaşındaki oğlunu kaybetmiştir. Yavrusunun cenazesini defnederken, kendisinin gözyaşlarını gören ve şaşıran dostlarına cevap verir. Yavrusuna da son bir veda eder.

Ciğer paresini kaybeden zat, Allah’ın elçisi ve kulu, Hz. Muhammed ( s.a.v.) idi. O da bizler gibi bir insandı. Ama O tertemiz bir ahlak  üstünde, kendine hakim, duygularına hakim, nefsine hakim dört dörtlük bir insandı.

Bu olaydaki davranışı, düşüncesi ve tutumu takdire şayandır. Örnek almaya kalksak, ölüm karşısında, en sevdiğinin kaybı, canının ciğerinin kaybı karşısındaki tavrına baksak, O’nun o kıymetini değeri, Allah’ın sevgilisi olabilmesinin nedenlerini, niçinlerini biraz daha iyi anlarız. Zira O bize örnektir, rehberdir gerçi bizler, daha doğrusu şahsım onun ağzını adına anmaya layık değil, ancak işte yine gönül O’na yönelmeden huzur bulamıyor. Çünkü O’na yönelmek Hakk’a yönelmek, Hakk’ın rızasını kazanmak demek, O’nun gibi olmak demek. Burada güzel şeyler yazıyorum ama gelgelim, ilim, bilim, bilgi insanı kurtarmaz, yazmak, çizmek okumak kurtarmaz. Ameller, yani yapıp ettiklerimizdir bizi kurtaracak olan. O’nun gibi davranmadıktan sonra bu bilgi bizim aleyhimize delil de olabilir, Allah saklasın. Allah günahlarımızı bağışlasın.

İşte Allah Resulü, oğlunu kaybedince  mealen diyor ki:

Oğlum’u kaybettim. Duygularımı biliyorum, kalbim bu kayıptan dolayı hüzünlü. Hüzün duygusunu kalbimde hissediyorum. Gözlerimde bu duygularımdan dolayı yaşarıyor. Vücudum, yani Vücudumun parçası gözde duygular neticesi aynı anda veyahut daha önce ağlıyor. Ben bunların bilincindeyim. Ancak düşünceme hakimim. Ancak Allah’tan geldiğini biliyor ve düşünüyorum. Buna göre de davranışlarımı belirliyorum. Ben kendime hakimim. Allah’ın hoşuna gitmeyecek sözler etmem, davranışlarda ve tavırlarda bulunmam diyor.

  Demekki her anı ile o anda. Kendinin bilincinde. Şuur halinde. Duygularının farkında, nefsinin farkında. Aklı ile nefsine hükmediyor. Çünkü Kalbinde iman duygusunu büyütmüş. Onun farkında. Düşünceleri ile durumun farkında. Düşüncelerini sevk ediyor, duygularına hakim oluyor. Ancak duygularını köreltmiyor. Gözyaşlarını bastırmıyor. Vücudunun işleyişini farkında, göz istemsiz ağlıyor. Bunların işleyişlerine de izin veriyor. Ancak bu duyguların kendini farklı yönlere sevk etmesine izin vermiyor. Yani kendine hakim, kendi düşünce ve duygu dünyasına hakim. Burada bir teslimiyet var, ancak olaylara karşı pasif bir teslimiyet yok. Aksine çok büyük bir kayıp var, kendi ciğerini kaybetmiş. Büyük bir duygu seli içinde, hücrelerinde. Ama O o anda sebat ediyor. Aktif bir teslimiyetle, düşüncelerini , duygularını sevk ediyor. Sebat duygusuyla, selim bir akılla olaylara yaklaşıyor. Metanet gösteriyor. Sabrını o anda yoğunlaştırıyor. O Yüksek ve Şuur Sahibi bir insan. Teslimiyetin başı bozukluk olmadığını bize bu olayla gösteriyor. Teslimiyetin şuurla, akılla, düşünceyle, duyguları köreltmeden, acıyı da yaşayarak doğru yorumla ve akılla kontrol ederek yaşıyor.

Kendi hakim, düşünce ve duygu dünyasına hakim, o anda olan şuurlu insana aydın denir. Aydın bir insan olarak Yüce Peygamber’imiz, bize bu haliyle bile ders veriyor.

Ey insanlar, acıda müsibette bizler için. Ancak Rabbimizden bir an bile gafil olmayalım. Kendimizi bilelim. Halimizi bilelim. Acımızıda gözyaşımızı da anlayalım. Ancak her takdirin O’nda olduğunu ve nihayetinde O’na döneceğimizi asla unutmayalım, diyor.

Yorum yazdık. Kusurumuz affola. Dua Edin, bizim de O’nun ahlakında bir insan olabilmemiz için dua edin. Herkes birbirine dua etsin. Bu yazıyı okuyan herkes İnşaallah O’nun ahlakında bir güzel aydın insan olur.

Saygılar

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s