Konuşma ve Diksiyon Üzerine Kitap Karşılaştırması


Daha iyi iletişim kurabilmek, daha doğru konuşmak maksadıyla, konuşma ve diksiyon üzerine kitaplar almaya karar vermiştim. Bu sebeple bu üç kitabı almaya karar verdim. Bu üç kitabın ikisini okudum, bir tanesinin bir kısmını okudum. Bu kitapların özetlerini ve notlarını daha önce verdim. Üç kitaptaki uygulamaların tamamını yaptım dersem yalan söylemiş olurum. Ancak şunu söyleyebilirim ki üç kitabın bir tanesini alıp, okuyup, uygulamalarını yerine getirirseniz faydalı olur. Biri bir tanesinden daha iyidir veyahut daha kötüdür denilemez. Ancak tabiki her birinin farkıl özellikleri var.  Şimdi bunları değerlendirelim.

 Doğru Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı, Sözlü Anlatım, kitabının yazarı, Doç. Dr. Ertuğrul Yaman,

 Söz ve Diksiyon Sanatının yazarı Nüzhet Şenbay,

Söz Söyleme ve Diksiyon “Konuşan İnsan”, kitabının yazarı ise Can Gürzap’tır.

 En uzun kitap ,sayfa sayısına göre, Ertuğrul Yaman’ın kitabıdır. 330 sayfa. Gürzab’ın kitabı 197 sayfa, Şenbay’ın kitabı 162 sayfa.

Ertuğrul Yaman, 1962 doğumlu ve Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Bir eğitmen, edebiyat üzerine doktorası var. Etkili iletişim ve diksiyon üzerine konuşmalar yapıyor, pek çok kitabı var. Bu konuda uzman diyebiliriz.

Nüzhet Şenbay, 1910 doğumlu, 1991’de vefat etmiş. Türkiye’nin ilk Tiyatro Bölümünün mezunlarından. Diksiyon asistanı olarak çalışmış ve diksiyon öğretmenliği yapmış. Diksiyon sanatı ve tiyatro çalışmaları yazıları ve kitapları mevcut.

Can Gürzap 1944 doğumlu, Tiyatro Bölümü mezunu. Çeşitli tiyatro oyunlarında başrol dahil pekçok rol almış, tiyatro kuruluşunda rol almış, öğretmenlik yapmış.

Kitapların diğerlerine göre öne çıkanları.

Konuşma Sanatı Kitabında, edebi bilgiler daha geniş yer tutuyor. Yaman’ın muhtemelen hoca olması hasebiyle, Türk diline ilişkin bilgiler, edebiyat türlerine ait tanımlar daha geniş yer tutuyor. Verilen öğütler tertipli bir sırada yer verilmiş, örnekler ve uygulamalar fazla. Dil bilgisi konusunda daha fazla bilgi mevcut.

Söz ve Diksiyon Sanatında, konuşmacı ve diksiyon konularına daha ağırlıklı eğilinmiş. Konuşmacıyı eğitmek, ses bilgisi vermek, istenmiş bu maksatla kitabın sonuna söz ve diksiyon terimleri sözlüğü konulmuş. Kitapta diksiyon üzerine pekçok alıştırma yer alıyor. Bunda Şenbay’ın diksiyon öğretmeni olmasının payı olabilir. Kitap daha çok bilgi ve alıştırma temelinde ilerliyor. Kısa olması avantajı denilebilir.

Söz Söyleme ve Diksiyonda, tiyatro oyuncularının rollerini ve karakteri nasıl aktaracakları üzerine durulmuş. Beden dili, nefes ve duruşlar iletişimin bir unsuru olarak daha öne alınmış. Bunda Gürzap’ın tiyatrocu gençlere karakterin nasıl yaşatılıp aktarılması gerektiğini vermek istemiş olması neden olmuş olabilir. Kitapta dil, konuşma üzerine güzel fikirler ve değerlendirmelerde yer alıyor. Alıştırmalar ve özgüven kazanmak için neler yapılması gerektiğide kitapta aktarılıyor. Nisbeten kısa olması kitabın bir diğer avantajı.

Üç kitabı özetle karşılaştırırsak,  her üç kitabında güzel konuşmak isteyenler için değişik yönleri ile yardımcı olabileceği söylenebilir. Her hangi birisini okur uygulamaları yerine getirirseniz yarar sağlarsınız. Konuşma öncesi dil bilgi konusunda eksikleriniz var ise edebiyat alanında ve Türkçe kullanımı alanında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Yaman’ın kitabından başlayın. İyi bir konuşmacı olmak istiyor, diksiyon konusunda sıkıntılarınız var ise eğer uygulamaları yerine getirecekseniz Şenbay’ın kitabını okuyunuz. Tiyatro , aktörlük konusunda bilgi sahibi olmak, beden diliyle ve duruşunuzla, doğru bir ton ve duruşla konuşmak istiyorsanız, Gürzap’ın kitabını okuyun.

 Üç kitabında üslubu anlaşılır, akıcı. Sizi yormuyor. Gürzap’ın tarzı biraz daha blog tarzı, samimi gibi. Diğer iki kitap hocalar tarafından yazıldıkları için biraz daha mesafeli ancak uzak değil.

Yaman’ın kitabı temel konuşma için giriş mahiyetinde faydalı gelirken, öğrencilere ve yeni başlayanlara tavsiye edilebilir. Şenbay’ın kitabı söyleme kusurlarını gidermek ve diksiyon konusunda bilgilenmek istiyorsanız işinize yarayabilir, bu kitap güzel diksiyon konusunda bilgilenmek isteyenlere tavsiye edilebilir, öğretmenlere, bir ön bilgisi olup, orta derecede bilgilenmek isteyenlere faydalı olabilir. Gürzap’ın kitabı ise bu işi profosyonel yapmak isteyen, Türkçe bilgisini, okuma ve genel kütür olayını çözmüş, diksiyon konusunda bilgilenmiş kişiler için faydalı olabilir. Bu işi profosyonel yapmak isteyenler bilgilenmek için bu kitabı okuyup, uygulamaları yapabilirler. Yine orta derece bilgilenmek için bu kitap okunabilir, aktörler, aktrisler, profosyonel konuşmacı ve sunucular için yararlı olabilir.

Bu kitaplar tabiki herkes için faydalı olur, yukarıda ifade edilenler sadece öneridir. Yani aktörlere faydalıdır demek size faydalı değildir manasına gelmiyor tabi siz anlamışsınızdır da yanlış anlaşılmasın diye belirtiyorum. .  Umarım işinize yarar. Saygılar.

Konuşma Sanatı, Ertuğrul Yaman, Kitap özeti.

Söz ve Diksiyon Sanatı, Nüzhet Şenbay, Kitap özeti.

Söz Söyleme ve Diksiyon, Can Gürzap, Kitap özeti.

Advertisements

2 responses to “Konuşma ve Diksiyon Üzerine Kitap Karşılaştırması

  1. Pingback: Söz ve Diksiyon Sanatı – Kitap Notları | yesileldiven·

  2. Pingback: Söz Söyleme ve Diksiyon “Konuşan İnsan”- Kitap notları | yesileldiven·

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s