Neden Dil Öğrenemiyoruz ? Dil Öğrenimi 101 – Ders 2


Neden dil öğrenemediğimiz ile ilgili görüşlerimizi yazdık.

Dil Öğrenmemize engel olan şeylerden bir taneside Türkçe’nin kelime hazinesinin katledilmiş olması.

Mesela şık kelimesini ele alalım. Bu kelime için İngilizce’de Choice ve smart karşılıkları vardır. Bu iki durumda da kelimenin hiç bir alakası yoktur. Üstelik bu eş sesli durum Türkçe için bir istisna değil bir kural haline almıştır.

Bu absürd durum Türkçe’de kavramları karşılayacak kelime bırakılmamasının neticesidir. “Dil Katliamından” sonra Türkçe budanınca bu garabet ortaya çıkmıştır.

Bu durumda ne bir yabancı Türkçe öğrenebilir, daha vahimi siz de başkalarının dilini öğrenemezsiniz. Çok zorlanırsınız.

Bu düşünmenin önündeki bir engeldir. Bu budama işinden Atatürk 5 senelik bir uygulama sonucu vazgeçmişken birileri bunu sanki çok önemli bir davaymış gibi üstlenmiştir. İşte bu zavallılar hiç utanmadan kültür, sanat, edebiyat alanında çıkar konuşur ahkam keserler. Ancak Türklerin neden bir yabancı dili konuşmadığını, düşünemediğini açıklayamaz. Zira kavramsız kalan dil, kelimeleri katlolan dil sonucu insanlar kendi çözümlerini üretmişlerdir.

 Bu ihanet Türk Milletine atılmış en büyük kazıktır. Bütün zavallılığımızın ve küçülmüşlüğümüzün temel nedenidir.

 Konfüçyüs’ün dil üzerine söylediği sözler gerçeğin nişanesidir:

” Bir Ulus’un idaresi bana bırakılsaydı ilkin dilini düzeltirdim. Dil kusurlu olursa, sözcükler düşünceyi iyi anlatamaz. Düşünce iyi anlatılmazsa, yapılması gereken şeyler doğru yapılamaz. Ödevler gereği gibi yapılmazsa, töre ve kültür bozulur. Töre ve kültür bozulursa, adalet yanlış yola sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilmez. İşte bunun içindir ki dil, çok önemlidir!”

İyi niyetle başlandığını düşündüğüm dilin sadeleştirilmesi işi maalesef abartılarak bir katliama dönüşmüştür. Bu zihniyet hala devam etmekte ve vazgeçilmeden devam edilmektedir. Bu yanlıştan artık dönülmeli “yeter dilimizde ne varsa artık bu bizim” denilmelidir. 1984 romanını okuyanlar dil üstüne oynanan oyunlarla insanların nasıl yönetilip, ufalandıklarını bilirler. Otorite dile el atar. Peki Osmanlıca sadeleştirilmeli miydi ? Elbette. O dönemden 50 sene önce Fransızlar, İngilizler ve Almanlar bunu yaptı. Ancak onlar dillerini toptan katletmediler. Eğitim dili genele yayılsın diye sadeleştirdiler. Ancak elit kesimler, havas kesim, dil, din bilginleri, bilim adamları şu an da bile daha zengin bir dil kullanıyorlar. Oysa biz de herkes aynı konuşsun sefaleti neticesi koca proflarla, sokaktaki eğitimsiz insan aynı dili konuşur hale gelmiştir. Bu kabul edilemez. Bu kitap okumakla ilgili değil. Bu dile uygulanan tedhiş, zehirleme ve saldırının bir sonucudur. Düzeni bozuk yay sonucu işleyen saat işlemez olmuştur.

Bu halde dil öğreniminin gramer yoluyla işlemesi mümkün değildir, çok zordur. Zira anlam aktarılamamaktadır. Bu yüzden kimse milyonlarca TL’lik para ve üstüne zaman kaybına rağmen bir adım yol alamamaktadır.

İlgili Ders:

Türkler Niye İngilizce Konuşamaz.- Dil Öğrenimi 101

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s