YORGUN SAVAŞÇI – Kitap Özeti


KİTAP NO:    209

İSMİ:             YORGUN SAVAŞÇI

YAZARIN ADI: KEMAL TAHİR

TARİH, YER    : ANKARA 1971

OKUNDUĞU TARİH: 13.04.2003

YAYINEVİ: BİLGİ YAYINEVİ 4. BASIM

 

KONU:

            Von Kres Paşanın dürbünü ilk bölüm. 3 bölüm 3. dönemeç. Cemil’e dürbünü hediye edilmiş. 1919’da İstanbul’da topçu yüzbaşı.

            İttihatçıları kimse sevmiyor. Özgürlük diye ülkeyi batırmışlar.

( Maksut arap) Karakolda kumandan ittihatçı. İşgal altındaki İstanbul’da ittihatçıları koruyor. ( Siz Biz davası) Anadolu’da Hürriyet Fırkası var. Savaşı durdurmaya çalışıyor.

            ( Diyor ki Barış zamanı Hürriyetçiler, Savaşta ittihatçılar olmalıydı diyor.)

            Farmason diye propaganda var hem de ittihatta mason gibi yazılmış. Halk sevmiyor. 10 senede imparatorluğu batırdığı için İttihatçıları halk düşman gözü ile görüyor bunları. Herkesin dünyası kendi şehri. Onu korumak istiyor savaş istemiyor. Rum komşularına sığınıyor, Yunan bayrağı diktiriyor. Yani onlar için padişah ( Osmanlı’da) bir , Yunan’da ( Başka bir padişah)  bir. Yılmışlar ve gelip alsa da onlar için bir şey değişmiyor. Milliyetçilik yok zaten, henüz gelişmemiş batıda. Tek ayaklananlar din için ayaklanıyor, onlarda halife fermanı ile dağılıyor. Onun için milliyetçilik batı için önemli, savaştan sonra Rumların sürülmesi ve batı Yunan düşmanlığı milliyetçiliğin oluşturulmasında kullanılmış. Rum’la Türk’ün aynı şehirde yaşaması öyleyse sağlıklı bir milli devlet için sakıncalı. Bertaraf edilmeli ve nitekim mübadele ile edilmiş. Yunan’ın iyi davranıp, ta Ankara2ya ilerlemesi tehlikenin ciddiyetini gösteriyor. Bu otorite boşluğunda çapulcular türüyor ve şu 2003 Irak’ı gibi durum. Otorite boşluğu var, bunu onlar doldurmaya çalışıyor. Dışarılara yaban gözü ile bakılıyor, savaş getiriyorlar onlar deniyor.  Milli ordunun ( askeri ordunun) önemi, çapulcuların hemen dağılması ile görülüyor. Şu an Kürt ve Türk duruma da aynı tehdit açısından önemli. İngilizler her ihtimalde bu Ortadoğu ben merkezli kurtulma olayını kullanıyor. Etraflarına aldıkları çapulcularla ( Düzenli Yunan ordusu da dahil) ilerliyor istediği kadar. Birbirine kırdırıyor ve siyasetini güdüyor. İsmet Paşa’nın millete güvenememesi bundan olsa gerek, nitekim kitap doğru ise bir ittihatçılık rüzgarı, hürriyetçilik rüzgarı gidip duruyor. Yine kuvvetlerin onların ellerine gelmesinden korkan hürriyetçiler düşmana bile razı oluyor.

            Enver hayranı yazar ( Talat, Cevdet) hayranı.

            Enver için korkusuz diyor.

            Kadrolarını ittihatçılar sonradan yapmaya çalışıyorlar. Sizcilik, bizcilik doğuyor bu, özgürlüğü çok kolay elde ediyorlar Abdülhamit’i devirip.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s