MAVİ VE KARA (DENEME)


KİTAP NO:    213

İSMİ:             MAVİ VE KARA (DENEME)

YAZARIN ADI: SABAHATTİN EYUBOĞLU

TARİH, YER    :

OKUNDUĞU TARİH: 10.05.2003

YAYINEVİ: T.İŞBANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

KONU:

            İleri geri kavgasına ışık tutabilecek bir kitap. Enterasan fikirler, devre ışık tutan bir kitap, okunursa iyi olur.

            Yazar, Atatürk, İnönü Türkiye’sinin bir aydını. O nesilden çıkan adam. Nasıl bir zihniyet olduğunu çok güzel gösteriyor bu kitap ilericilik-gericilik saptaması güzel. Bunlara göre kapitalizm’de bir nevi gericilik. Devrim, sosyalizme yakın ve halkı tüm bağlarından kopartıp, özgürleştikçe yola devam edebilecek. Din bir engel. ( Gerçek müslümanlar vurgusu var yine de, yazar ayrıca ben inanmıyorum ama din iyidir diyenleri de eleştiriyor.). Daha az zengin, daha az fakir düşüncesi. Halkla içiçe olmalı aydın diyor. Azınlık tepeden inme yönetmemeli diyor ama güdümlü demokrasi ile bu gerici güçlerin eline geçer diyor. Fes, arap alfabesi, Mecelle… bunlar halktan kopuk aydınlara karşı yapılmadı mı diyor. Devrim, değil evrim olmalı diyor.

             Anadoluluyuz biz diyor. Hitit, Frigya, Yunan, Bizans, Moğol… Herkes ortaasya’dan gelemez biz de de var diyor bunlar. Turancılığa ne gerek var diyor. Atatürk Hititliler Türk derken bunu diyordu diyor. Homeros, İlyada bizim diyor. Atatürk, biz bugün Yunanlıları yendik, ben de Hektorum ( Troyalı) demiş dumlupınar savaşında, Fatih’te Papa’ya ben sizin akrabanızım Yunan’a karşı beraber savaşalım demiş.

             Tanrılar öldü diyor kimi yerde, ticaret erbabının oligarşisine karşı bunlara ağa diyor. Atatürk’ün gerçekleştiremediği toprak reformunu onun yanındaki samimiyetsiz eski Bab-I Ali zihniyetine bağlı, tam devrimci olamamış ve onu kavrayamamışlara da bağlıyor. İnönü’yü çoğu yerde savunuyor ve ona saldırmak Atatürk’e saldırmak gibidir diyor. O subap gibidir diyor bir anlamda, CHP’nin faşist olmasını önlemiştir diyor. . ( Sağa kaymasını), ve sağ oligarşi olmasını önlemiştir diyor. ( Sol oligarşi olmasını sağlamış) böylece CHP oy kaybetse de demokrasinin güvencesi ( Devrimlerin güvencesi) olmuştur. Sağcılar gerici zaten, diyor. Bir devrim insanlar geliştikçe olur. Köy enstitülerini kapatan zihniyet CHP’nin içinde ki bir takım gruplar İnönü bunlarla başa çıkmaya çalışıyordu.

             Köy enstitüleri işi eğitimle birleştiriyordu, bir nevi işçi yetiştiriyordu. Asıl bu onları rahatsız etti, öyle ya okullar efendi yetiştirir, bu okullar ise işçi yetiştiriyor. Kennedy’i kim öldürdü ise, Johnsoncular kapattı bu okulları diyor. İkisi arasında fark var diyor.

             Köy öğretmeni, köy imamından güçlü olacaktı böyle diyor. ( Bergson bile böyle eğitim istiyordu diyor.)

             Kuşku üstüne yazısı güzel. Herkese casus gözü ile bakılmasından rahatsız. Kuşku doğuluların özelliği. Kuşku yarardan çok zarar veriyor varsın kuşkusuz aldansın, o daha iyi diyor. Yediği ekmeği hak edenlerin arasında kuşku barınmaz kolay kolay diyor. Kuşku’da bir ben bilirimcilikte var, onun üzerinden bakarak duruyor insan.

             Kuşkulu insan daha iyi yükselir. Güvensizlere herkes daha çok güvendiği için daha kolay iş bulur.

–} Tilki, Hindi’leri avlamak için daha kolay için gölge ile onları korkutmuş ve hepsi sapır sapır dökülmüş.

            17 Nisan köy enstitülerinin kurulma zamanı. Öğrenciler biraz pervasızmış anlaşılan, kimseye eyvallahları yok. Bunlardan solcu olup, devrim yapmalarından korkmuş olmalılar.

            Herşey ileriye gidiyor diyor, dostluklarda. Eski iyi değil. Şimdiki dostluklar daha iyi diyor.

            Benim çocuklarım kız-erkek karışık okuyacak ileride diyor. Tüm kalıplar yıkılıp ilerici olacağız diyor.

            Türkçe’yi ne güzel sadeleştirdik, alfabe gitti ne güzel oldu diyor. Böylece diğer milletlerle anlaşabiliyormuşuz, rahatlıkla ( ?) Atatürk bile konuşma dilini yok etti, diyor.( örnekle gösteriyor). Yeni gençler geçmişi anlamıyor, bakın geçmiş ne kadar geri. Onları ne güzel kurtarmışız bu anlaşılmaz dilden diyor.

( Ben de sadece yuh diyorum, yuh…)

            Çetin Altan’ı övüyor. Bir ayna gibi bu kitap, bu zihniyeti anlamak için mükemmel. Bu okuduklarıyla iş görenler var bu ülkede milyonlarca, acaba diyorum biz adam olur muyuz?. Bunlar adam da hakkaten halk mı geri. Bu doğru ise yaşanan herşey doğru. Tüm suç kötü işlerde devrime inamayanlarda o zaman her işte kıvırıyorlar. Bir yerde diyor din ahlakı yerine iş ahlakını koyalım . Peki nasıl?

n  kimi yerde Tevfik Fikret, M. Akif’ten gerici olabiliyor diyor.

n  Bir grup olsun, halka olması gereke yolu göstersin diyenler varmış içlerinde her zaman. Bu olmaz diyor. Darbecilerin nereden beslendiği belli, bu zihniyetteki aydınlardan. ( 27 Mayısı savunuyor bir nevi?)

n  Yazılar ( 1945-1970) arasından.

n  Dış sömürgelerden kurtardık ülkeyi, sıra sömürgenlerde diyor. ( Bir anda orijinal fikirlerden farklı noktalara kaymakta beis görmüyor.)

n  Yeni zihniyet solcuları kırıyor, kırmamalı diyor.

 Mavi–} Sanat   Kara} Para

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s