RUH ADAM – Kitap Özeti


KİTAP NO:    202

İSMİ:             RUH ADAM

YAZARIN ADI: HÜSEYİN NİHAL ATSIZ

TARİH, YER    : 1990 İSTANBUL

OKUNDUĞU TARİH: 22.03.2003

YAYINEVİ: BAYSAN YAYIN SANAYİ AŞ.

 

KONU:

            Başındaki masal güzel. Kamlançu’da Burkay’ın hikayesi. Diğer tarihi romanları böyle ise iyi yazıyor. Yalnız romanı mantık hataları ile bitiriyor. Ayşe diye karısı var.

            Selim Pusat, kralcı olduğunu ( Askerlik için en iyisi bu diye düşünüyor.) söyleyince ordudan atılıyor. 3 yıl hapiste kalıyor. Karısının 3 öğrencisinden Güntüle’ye ( Işık kızlar) aşık oluyor.

            İntihar eden arkadaşı Selim arada geliyor YEK ( şeytan ) onu ziyaret ediyor. Prenses Leyla var. ( Doktor bey ( iyi ) demek) Kısa rol

            Sonra mahşer gibi bir yerde Tanrı buna Moğol’lu biriyle savaş diyor. Yeniliyor. Hastaneye düşüyor, karısı ne oldu diye sormuyor.

            Gerçekle, hayal içeçe.

            Ne biliyorsa içine koymaya çalışmış. Atsız nasıl birisidir tam bilemiyorum  ama romanında büyük bir kuruluk var. Bu kişi o ise hayata tek yönlü bakan ( Askeri yönden) bir adam izlenimi veriyor. Romandaki karakter Orta Asya’ya ilgili, krallık isteyen sabit fikirli, asabi, hasta bir insan portresi çizmiş. 

            Edebi değeri romanın yok gibi, ufak pırıltılar çabuk sönüyor. Şöyle bitirseydi dersek saygısızlık etmiş olurum, kendini anlatıyorsa ise herhalde en iyi şekilde anlatıyordur. Şamanizm iyi bilmiyorum ama bunu kendi romanına katmak istediği kesin. Tanrı’nın işine koşan YEK, canlılar ve ölüler hiçlik, karanlık, ışıklar, eski ve ileri ile temas, mahşer.

4 ağustos 1972 ile bitiyor.

Enterasan bir kitap, sadece girişteki masal için bile okunabilir. Sabırlı olunursa ilginç görüşler hakkında bilgi sahibi olunur. Yazarın bu kitapla kendini anlattığı söyleniyor ancak ne kadar doğru bilemiyorum.

Advertisements

4 responses to “RUH ADAM – Kitap Özeti

  1. My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your
    post’s to be exactly what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content to suit
    your needs? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a number of the subjects you write regarding here. Again, awesome weblog!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s