Kendinizin Patronu Olmak: Girişimcilik


KİTAP NO: 0248
İSMİ: Kendinizin Patronu Olmak: Girişimcilik
YAZARIN ADI: Tuğrul Atasoy
TARİH, YER: Ekim2009 Ankara
OKUNDUĞU TARİH:   Temmuz 2012
YAYINEVİ: ODTÜ Yayıncılık

KONU:

Yazarın Değerlendirilmesi

Tuğrul Atasoy, kitap yazıldığı sırada ODTÜ’de öğretim üyesidir.

Kitabın Değerlendirilmesi

Kitap’ta girişimcinin kim olduğu anlatılmaktadır. Girişimcileri herkesin karmaşa olarak gördüğü durumları fırsat olarak görüp değerlendiren atılımcılar olarak tanımlamaktadır. Kitapta mucitle, girişimcinin farklı olduğu değerlendirilmekte kimlerin girişimci olacağı açıklanmaktadır.

Tarihte girişimcilik, girişimcide bulunması gereken özellikler belirtildikten sonra, girişimcide bulunması gerekenler belirtilmektedir. Girişimcide olması gereken teknik, iş yönetimi ve kişisel özellikler kısaca belirtildikten sonra girişimcinin karar süreci analiz edilmeye çalışılmaktadır.  Kitapta girişimcinin fırsatı gördüğü, iş planı oluşturup işe başladığı, ürünü tasarlayıp, planlayıp geliştirme sürecine geçtiğini aktarmaktadır. E-ticaret, ürün yaşam döngüsü ve neden iflas edildiğine dair yazılar yer almaktadır.

Üçüncü Bölümde ise bir iş planı nasıl hazırlanır gösterilmektedir.

En sonda ise eski ODTÜ Rektörü Ural Akbulut’la Teknokent üzerine yapılan söyleşi ve girişimcilik üzerine katıldığı programlarda söyleşiler yer almaktadır.

Kitabın iş planı kısmı işe yarar bir düzendedir. Bu kısım Microsoft’un ücretsiz olarak sitesinde tüm kullanıcılarına sunduğu İş Planı Şablonu örneği kullanılarak aktarılmaktadır. “Bir İş Kurmak İçin İş Planı” Microsoft diye aratırsanız İngilizce şablonlara ulaşabilirsiniz.

Kitapta hazırlanacaklar sırayla verilmekte ve uzunlukları konusunda tavsiyelerde bulunulmaktadır.

İş Planında, Yönetici Özeti, Şirket Genel Tanıtımı, Ürün ve Hizmetler, Pazarlama Planı, İşlevsel Plan, Yönetim ve Organizasyon, Kişisel Mali Tablolar, Kuruluş Giderleri ve Sermaye, Finansman Planı bölümlerinin yer alması gerektiği ifade edilmektedir. Eklerde tablolar, kontrat, broşür benzerlerinin eklenmesi ifade edilmektedir. İş Planının bitirilmesinden sonra düzenlenmesi gerektiği ifade edilmektedir. Bankacılar için ayrı, yatırımcılar için ayrı iş planı hazırlanması tavsiye edilmektedir.

Kitap İş planı hazırlamak isteyenler için yararlı bir kaynaktır. İnce bir çalışmadır. Ayrıca nakit akışı, başlangıç bilançosu gibi tabloları içermektedir. Şablonlarla bir iş planının nasıl olması gerektiği aktarılmaktadır.   Bu kitap ucuz fiyatı ile kısa anlatımı ile girişimcilere iş planı hazırlamak için yararlı bir rehberdir denilebilir.

Notlar

İstemek hem de mümkün görmek başarının sırrıdır. S.18

3M gibi kuruluşlar girişimcileri kendileri çalıştırıyor ve destekliyor. Firmanın içinde de girişimci olmak mümkün diyor.

Girişimci ise başlattığı işe gönül verir, onun yaşaması ve gelişmesi için Herşeyi yapar veya değiştirmeyi göze alır. S.3

Ailede ilk doğan çocukların girişimci olma ihtimali yarı yarıya fazla, ilginç bir bilgi. S.10

Girişimciler aile yapıları, kadın erkek olması yönünden ve yaşça incelenmektedir. İnsanların her 5 yılda bir hayatlarını değerlendirip bir karar verdiklerini ifade etmektedir. s.15

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s