ANNA KARENINA – Kitap Değerlendirmesi


KİTAP NO:    79         

İSMİ:             ANNA KARENINA

YAZARIN ADI: L.N. TOLSTOY

TARİH, YER    :

OKUNDUĞU TARİH: 25.11.2001

YAYINEVİ: M.E.B.

 

KONU:

 

Çok ilginç bir kitap.

Levin ilginç bir karakter.

Anna , Vitonski , Kiti , Levin , Aleksey Aleksandraviç

Tekrar okunabilir.

Çok güzel betimlenmiş , Tolstoy un msjları var.

Varyağlar?

Kirsk?

 Özet

Anna Karenina, çoluğunda çocuğunda aklı başında görünen bir kadındır. Eviyle ilgilenir komşularıyla iyi ilişkileri vardır. Kocası ise yüksek bir bürokrattır. Anlaşıldığı üzere karısıyla ilgilenmez. İlişkileri otomatik pilotta ilerlemektedir.

 

Günler böyle geçer iken bir gün Anna Karenina’nın kardeşiyle yengesinin araları açıldığı haberini duyar ve bunun üstüne Moskova’ya gider. Bir görüm olarak olaya el atmazsam olmaz kanatinde ve tavrında olduğu anlaşılmaktadır. Orada artist bir kontla tanışır. Kont Vronski, bizim şarkıcı Kont Adnan’a hiç benzemez, sesi güzel değildir ama yakışıklıdır. Vronksi ile Anna mercimeği fırına verir. Olay duyulunca dedikodular ayyuka çıkar. Tabi orası Rusya, dedikodular olur ama etkisiz eleman gibidir. Burada olsa kan çıkar. Anna ne akılsa kocasına anlatır. Kocası da olayın duyulmasından korkar ve dışarıya karşı evli kalalım, fiyakayı bozmayalım der. Boşanmayı istemez ve karısına da uşaklarını seviyorsa bu ilişkiyi bitirmesini söyler. Rusların bu anlaşılmaz tavrı karşısında Türk okuyucusu ise Allah Allah der.

 

Neyse Anna’nın kocası boynuzlarını parlatırken, Anna ve Kont Vronski İtalya’ya kaçar. Venedik’te aşk başkadır filmi henüz çekilmemiştir ancak Anna bu modayı önceden hisseder ve yelkenleri Roma’ya doğru kırar.

 İtalya’da gez gez nereye kadar. Gez göz arpacık derken balayı biter. Balayı dediğin adı üstünde bir ay tadında. Memleket hasreti bu iki tipi çeker ve bunlar memleketleri Rusya’ya dönerler. Ruslarda sandığımız kadar geniş olmadıkları için bunları dışlar. Kont Vronski’de içe kapanır ve Anna’ya uzak durmaya başlar. Anna, kolay değil tabi, hem toplum baskısı hem heriften yüz bulamaması neticesi bunalıma girer. Depresyondayım şarkısı eşliğinde intihar eder. Son sahne de tren yoluna uçar. “The End”. Zavallı kadıncağızın neden intihar ettiği meçhul kalır. Herşey aşikar gibi görünmekle beraber kim için ne maksatla öldüğü belirsizdir.

 Değerlendirme

Kitaptaki betimlemeler çok güzeldi. Tolstoy’un anlatımı için okunur. Tolstoy’un ilginç sözleri var. Kitaptaki tek sıkıntı bazı bazı uzun tasvirler ve tekrarlar gibi geldi. Ancak kitap 4 yıl boyunca Rus Habercisi isimli bir dergi de yayınlanmış. Bu yüzden parça parça havasında gibi. Bu durumu kitabı okurken doğru hissetmişim demekki. Edebiyattan anlıyoruz canım. Evet böyle bir havası var ama toplu olarak bakınca hoş bir eser.

 Kitapta bir de bu hikayeye paralel Levin ve Kiti arasındaki mutlu aşkta anlatılır. Bir yanda mutluluk bir yanda trajedi, bu sinemalarda.

 Kitapta geçen “Mutlu ailelerin hepsi birbirine benzer, mutsuz ailelere gelince her ailenin kendince bir hikayesi vardır.” cümlesi muhteşemdi.

Evet bu her şey için aşağı yukarı uygulanabilir.

 Her başarısızlık kendine özgüdür, her başarı birbirine benzer diye kullan mesela. Artistik değil mi deki mesela “her mutlu deve birbirine benzer, ancak her mutsuz devenin bir hikayesi vardır.”. Ama latife bir yana öyle değil midir. Mutlu insanların genelde hayatı güzel akışında ama bir o kadar sıradan gibiyken, her mutsuzun, her arızanın bir hikayesi vardır. Bu yüzden insanlar arıza tipleri, mutsuzları daha çok merak etmez mi. Ancak Tolstoy kadar olmasa da kendi gözlemimi aktarayım. Türkiye’de sırf böyle merak uyandırmak için gayet sıradan hayatlarını mutsuz göstermeye çalışan, arıza görünmeye çalışan tipler o kadar çoktur ki, memlekette mutsuzluk, tatminsizlik bile istismar konusu olmuştur. Millet bu işten menfaat peşindedir. Ne memleket ama. Mutlu olmakta sıradanlık sayılır. Ben diyorum ki Türkiye’de eğer insanlar mutlu ise bir hikayeleri vardır, mutsuz iseler bu sıradandır.

 Böyle güzel kalıp bir cümle öğrenip üzerinde düşünmek için bile bu kitap okunur. Tolstoy’un bu ve buna benzer gözlemlere dayanan pek çok çıkarımı, öğüdü, psikolojik tahlili vardır. Kitap yanımda olmadığı için aldığım tüm notları aktaramıyorum. Fırsat bulursam tekrar okumayı düşünüyorum. Okursanız pişmanlığınız az olur kanaatindeyim. Çoğu aşk kitabı adındaki piyasa kitabından kaliteli olduğunu düşünüyorum, her ne kadar piyasa malı böyle kitaplar okumamış olsam da.:)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s