SAKINCALI PİYADE


KİTAP NO: 26                                    

İSMİ: SAKINCALI PİYADE

YAZARIN ADI: UĞUR MUMCU         

TARİH, YER    :         

OKUNDUĞU TARİH: 10-04-2001

KONU:            

Değerlendirme

    Esprileri ile 12 Mart dönemini anlatıyor. Hukuk dışı uygulamaları anlatıyor. Fark edemediği şey herkese uygulanan hukuk dışılıklar. Bir aydının sadece solcu olacağı görüşünü tam olarak ileri sürmese de böyle bir düşüncesi var. Ben öyle anladım diyeyim. Yakın tarihi eğlenceli bir üslupla öğrenmek, olağanüstü dönemlerin mahkemelerini ve Türkiye’yi tanımak isteyenlere ilginç bir kaynak.

                    Kitap 25 bölüm ve hikayeden oluşuyor. Aziz Nesin’de önsöz yazmış, biliyorsunuz o da bu tür traji-komik olayları aktaran bir yazardı. Mumcu askere gidiyor. Zaten bu sırada da yazıları gazetelerde yayınlanıyor. Askerde teğmen olması gerekirken piyade yapılıyor. Dosyasına da sakıncalı piyade diye işleniyor. Ona göre görev veriliyor. Daha sonra askerdeyken mahkemeye çıkarılıyor. Kitapta Mumcu, solculuk ve komünistlik suçlamasıyla mahkemelerde yargılanmasını aktarıyor. Komik durumlar anılar naklediliyor. Yani esasta Mumcu’ya hüküm verilmiş ceza alacak ama bahane üretiliyor. Askeri mahkemede yargılanıyor. Mesela kitaptan, Askeri Mahkemelerde başkana avukat beğendirme usülü varmış bunu da öğreniyoruz. Bir askeri mahkemenin usul bakımından bile nasıl bir hukuk dışı uygulama olduğu görülebiliyor. Şimdi var mı bu durum şahsen bilmiyorum. Askeri mahkeme ancak bir disiplin kurumu olabilir mahkeme değil diye çıkarım yapsak belki daha doğru bir yorum olur. Ancak tabiî ki hukukun egemen olmasını istiyorsak. Egemenin hukuku olsun isteniyorsa tabiî ki bu durumda yalnız askeri mahkemeler değil sivil mahkemelerde bu çarpıklıktan azade değildir. Hukuk ve adalet fikri herkeste olmalı ki hak yerini bulsun.

                       Kitapta sahte tanıkların hikayesi komedi gibiydi. Burası Türkiye olduğu için yaşanmış olması muhtemel gerçekler bunlar. Nasıl bir zavallılık ve cehalet aslında yaşadığımıza güzel örnekleri aktarılmış. Değer tanımayan hukuk sistemimizin traji komik durumu. Anayasayı tangur tungur eden köylüler, muhtara küfrettiği diye tanıklık ettirilen erlerle bir memleket panorası.

                       Velhasılı kelam memlekette ne solcu olmak kolay, ne irticacı, ne ilerici, ne gerici, memlekette bir şey olmak zor. Düşünmek külfet.  Olmak mı lazım olmamak mı işte bütün mesele bu. En iyisi hırsız ol, katil ol, hatta teröristin başı ol ama adam olma. Öbür türlü nasılsa salıverirler, hapishaneler senin gibilerle dolu ancak içeri düşmüş düşünen insan ise nadir bulunur bir cevherdir. Kolay bulunmaz bu yüzden kolay kolay incelemeden salıvermezler, aklında bulunsun.          

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s