SUÇ VE CEZA


KİTAP NO: 9

İSMİ:            SUÇ VE CEZA           Original İsim:      Преступлéние и наказáние Prestupleniye i nakazaniyeİngilizce İsmi: Crime and Punishment

YAZARIN ADI: DOSTOYEVSKİ

TARİH, YER    :

OKUNDUĞU TARİH: 2000 Yazı

YAYINEVİ: MEB

 KONU: 

Bir insanın ruh halinin anlatıldığı, basit bir roman. Tabi bu basitlik konunun rahat bir şekilde işlemesinden, Dostoyevsky’nin kaleminden kaynaklanıyor. Pişmanlık ile öfke arasında dolanan bir adamın durumu anlatılıyor. Fena bir roman değil. Tekrar okumayı düşünüyorum.

Kitabı çok önce okuduğum için hayal meyal hatırlıyorum. Rodion isimli gencin tefeci bir kadını öldürdüğü ve en son suçunu itiraf ettiğini hatırlıyorum. Diğer özetlerden kitabı hatırlamaya çalışırken Rodya’nın bir kişiyi daha öldürdüğünü öğrendim. Şaşırdım. Hatırladığım kadarıyla diğer özetlerinden yardımıyla hikayeyi açıklayalım:

 Özet

             Rodya, hukuk fakültesini kazanmış zorlukla geçinen Rusyalı bir vatan evladıdır. Ancak gel gelelim her acın kendini darı ambarında sanması gibi Rodya’da kendini büyük bir adam bellemektedir. Bol bol kitaplar okurken beyin pörtlemesi geçiren Rodya, kendini diğer insanlardan üstün görmeye başlar. Batı edebiyatından aldığı üstün fikirlerle kafayı sıyıran Rodya dünyada kendi kanunlarını koyanlar ve kanunlara tabi olanlar vardır diye ortaya atlar. Kendisi diğer enayiler gibi devrim peşinde koşmak yerine, kendi hayatını kurtarmaya karar verir.

Rodya, bu fikirlerle uçuşa geçmişken karşısına mahallenin sevilmeyen Alyona Ivanovna çıkar. Kadın tefecidir. Kafadan hedef olarak seyyar bir vaziyette ortalarda dolanmaktadır. Üstelik yaşlıdır da. Hem yaşlanmış, hem milleti faizle sömürüyor vay şerefsiz diyerek Rodya kendini gazlar. Bir süre sonra bu fikre kafası yatınca plan yapar ve yaşlı tefeciyi öldürme işine teşebbüs eder. Ancak bu işi yaparken aynı zamanda masum bir kadını da öldürür. Evdeki hesap çarşıya uymaz. Geçmiş olsun Rodya, radyatör gibi ismin var zaten yazık olmuş sana.

Rodya’nın konuştuğu bir kız vardır. Maalesef Sonya isimli kızcağız kötü yola düşer. Sonya’nın ailesi ayyaştır, kötü durumdadırlar. Rodya’nın kardeşi de evlere temizliye gitmektedir. Daha sonra o çalıştığı yerden başına kötü bir iş gelmesin diye ayrılır. Kardeşini kurtarmak için birileri ile evlenmeye karar verir, ancak Radyo, pardon Rodya buna karşı çıkar. Rodya’nın kardeşinin adı Dünyadır. Daha sonra Dünya evleneceği sırada, Rodya eniştesi ile sürtüşür ve nişan ve düğün yatar. Masraflar ortada kalır.

Rodya vicdan azabı içindedir. Bir gün arkadaşının evinde sayıklarken Polis Porfiy Petroviç bunları duyar ve Rodya’dan şüphelenmeye başlar. Petroviç, külyutmaz bir tiptir, Rodya’nın ne malın gözü olduğunu anlar. Tam Rodya’yı sorguya çekerken anlaşılmaz bir tip olan boyacı Nikolai suçu üstlenir. Nikolai sırf başkasının günahını çekmek sevaptır hesabıyla bunu yapar. Allah’ım ne mübarek insanlar var. Eski adamlar başkaydı. Biz de bile böyle adamlar sayıyla. Tabi bizde böyle şeyler olmaz. Hristiyanlar, “Hz. İsa bizim günahımızı çekti” diye inanmaktadır. Nikolai’de Hz. İsa’nın sünneti budur hesabı olaya yaklaşmaktadır. Buradan Nikolai’nin de Sünni olduğu sonucuna ulaşabilir miyiz, karıştırmayalım en iyisi.

Bu arada romanda Dünya’ya abayı yakmış, Svidrigailov vardır ki bu başta Dünya’nın işe gittiyi evde Dünya’ya sarkan tiptir. Svidrigailov, Rodya’nın yediği haltları öğrenmiş ve Dünya’yı tehdit etmektedir. Ancak Dünya buna pabuç bırakmaz. Svidrigailov, Dünya’nın kendisinin olmayacağını anlayınca intihar eder. Arkadaş bu Rus romanlarında adamlar sinek gibi intihar ediyor. Afedersin sıkışan basıyor tetiği basıyor tetiği. Günah kardeşim dur yapma diyen yok. Gel de adının söylenmesi zor Svidrigailov’a anlat. Genç adamsın başkasını bulursun gel de de. Adam zaten uçmuş uçmağa. Akıl akıl gel takıl.

 Neyse Rodya gider itiraf eder. Sonra Sibirya’ya sürülür. Sonya’da onu beklemeye başlar. Kendini dine imana verir. Ne yapsın adam. Allah Affetsin. The END.

 Hatırlamak için Özetten yararlandığım kaynak:

 http://www.edebiyatsayfasi.com/suc-ve-ceza/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s