TÜRKİYE’DE DÜN-BUGÜN-YARIN


 KİTAP NO:   6                       

İSMİ:              TÜRKİYE’DE DÜN-BUGÜN-YARIN         

YAZARIN ADI:          DOĞAN AVCIOĞLU

TARİH, YER    :         

OKUNDUĞU TARİH: 2000

YAYINEVİ:

 KONU:

             Asker, devlet, siyaset, din anlatılmış. Halkın nasıl sömürüldüğü anlatılmış. Cumhuriyet devri yolsuzlukları anlatılmış. İş bankası olayı Celal Bayar iktidarı anlatılmış. Darbe (1950) asker ilişkisi anlatılmış. Kitap “adam darbeyi övüyor ama niye övüyor” sorusuna cevap bulabileceğiniz bilgileri içeriyor. Belli bir zihniyeti anlamak, Türkiye’yi anlamak için muhakkak incelenmesi gereken temel metinlerden birisi.

 NOT2:

             Bu yazar YÖN dergisi yazarlarından yanlış hatırlamıyorsam. Darbecilerden yana, ve demokratları sevmiyor. Pek çok yanlış tespiti olmakla beraber yeni şeyler öğrendim. Tekrar kısaca gözden geçirile bilinir. Not almadan okumuşuz.

 NOT3: 05/07/2012

             Türkiye’de ki darbe kültürünü ve rasyonelleştirme sürecini anlamak için bu kitabın okunması gerekir. Yolsuzluklar üzerine yazdığı bazı şeyleri görünce sen de haklısın be kardeş diyesin geliyor. İnsan memlekette olanları görünce bu yazanları da okuyunca gaza geliyor. Biz de ne zaman siyaset temiz bir şekilde yapılır, ne zaman yolsuzluk lafı uzak ülkelerin bir konusu olur, o zaman Avcıoğlu gibi düşünenlerin söyledikleri bir şey ifade etmez. Aksi halde bu kültür böyle gider.

             Türkiye siyasetini anlamak isteyen herkesin okuması gereken bir kitap. Orduyu anlamadan yakın dönem Türk siyaseti anlaşılmaz, bu anlaşılmadan Türkiye siyaseti anlaşılmış olmaz. Özellikle yakın tarih araştırmaları yapanlar okumalı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s