ÖLÜ CANLAR


KİTAP NO: 11                                   

İSMİ:            ÖLÜ CANLAR                

YAZARIN ADI: GOGOL             

TARİH, YER    :         

OKUNDUĞU TARİH: 2000

YAYINEVİ: MEB

 

KONU:

             Ölüleri satın alan bir adam. Kısa zamanda zengin olmak için yasalarda yer alan bir açıktan yararlanmaya çalışan bir adamı anlatılıyor.

Başaramıyor…

 Özet

             Pavel İvanovich Chichikov, romanın baş kahramanıdır. Bizim zübükle aynı hayat hikayesine sahiptir. Çiçikov, anasını küçükken kaybetmiştir. Babasının ona öğrettiği felsefe ise hayatta her şeyin para olduğudur. Zavallı Çiçikov’un da hayatta öğrendiği tek şey budur.       

Hayata memur olarak başlayan Çiçikov, rüşvet alavere ve dalavere ile her türlü şebekeyi kurar. Müdürünün gözüne girer, kızıyla evlenir. Sonra yükselir. Yükselip hedefine ulaşınca müdürün yüzüne bile bakmaz. Adeta Rus Makyavelidir. Daha sonraki rüşvet şebekesi onu içine almayınca şansını gümrükte dener. Orada en namuslu kişi budur. Kısa zamanda amirlerinin gözünde değer kazanıp yükselmeye başlar. Kaçakçıların kontrolü buna verilir. Orada da indire Gandi yapar ancak bu kez yakayı ele verir. Ancak buradan da milletin altından girip üstünden çıkıp kurtulur.

 Daha sonra devletin işleyişi ile ilgili bir açık görür ve ayaklı üçkâğıtçıda şimşek çakar. Devlet nüfus sayımı sırasında toprak sahiplerinden kaç köylüsü olduğunu sormaktadır. Ancak bu insanlar ölünce bu kişileri bu sayıdan düşmemektedir. Nasıl olsa ölenlerin yerine yenisi doğar hesabındadır. Ayrıca bu kişiler içinde vergi almaktadır. Çiçikov bu kişileri toplayıp kendini toprak ve mülk sahibi göstermek istemektedir. Zira köylü sayısına göre tefecilerden ve bankalardan borçlanabilmektedir. Bu dahiyane fikri uygulamaya koymaya çalışan Çiçikov, köy köy şehir şehir gezer.

 Çiçikov, gittiyi yerde hemen memurların kişiliğini öğrenmekte, toprak sahipleriyle, valilerle tanışmaktadır. Millete bu karlı teklifi sunmaktadır. Al gülüm ver gülüm hesabı zorlanmaz. Ancak bir gün yapmak istediği şey Prenslerden birinin kulağına gider. Prens eğer bu işleri bırakırsan seni affederim der ve Çiçikov bu işi bırakır.

 Çiçikov bu işi yaparken öyle söylentiler çıkar ki tipik bir Anadolu kasabası gibi: kimi onun Napolyon olduğunu söyler, kimi valinin kızı ile evleneceği dedikodusunu çıkarır, kimisi onun için casus der. Ancak Çiçikov sevimliliyi ile herkesi kafaya alır ancak gelgelelim emeline ulaşamaz. Rus Zübüğü eski hayatına geri döner. SON

 Gogol sahtekarlığın önlenemeyeceğini ve bunun içimizde olduğunu belirtmektedir. Gogol dindar bir kişidir ve Rusya’da ki bu para hırsı ve insanların boşluğu onu sıkmaktadır. Rusya’da rüşvet 1850’li yıllarda bile gündem meselesiymiş demek ki .

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s