KEŞANLI ALİ DESTANI


KİTAP NO:  128

İSMİ:             KEŞANLI ALİ DESTANI

YAZARIN ADI: HALDUN TANER

TARİH, YER    :

OKUNDUĞU TARİH: 1/10/2002

YAYINEVİ:

KONU:

           Keşanlı Ali Destanı, mahallenin kendi halinde delikanlısı Ali’nin başından geçenleri anlatan bir tiyatro eseri.

            Ali’nin Zilha diye bir sevdiği vardır. Ali, Zilha’nın dayısını öldürdü sanılır. Bu yüzden hapse düşer. Gecekondular arasında efsane olur. Muhtar seçilir.

Ali’nin itibari mahalle de yerindedir. Zira öldürdüğü sanılan adam hiç sevilmeyen belalı bir tiptir.          Ancak Zilha, Ali dayısını öldürdü diye ona küser. Zilha’yı evden kaçan karısına benzeten zengin bir adam yanında çalıştırmaya razı eder. Bunu duyan Keşanlı Ali, kızı kaçırmak ister. Ancak  Ali, tam da bu sırada ortaya çıkan ve Zilha’ya gerçekten benzeyen o zengin adamın karısını kaçırır. Daha sonra yanlış kadını kaçırdığını anlar.

Gerçek bir süre sonra ortaya çıkar. Cafer isimli şahıs asıl katildir. Ali’yi öldürmek ister. Ancak Ali ile Cafer arasında boğuşma olur ve Ali Cafer’i gerçekten öldürür.

            Roman mahallede geçen olayları aktarmaktadır. Toplumun kahramanlara ihtiyacını, bunların çekilmemesini, düşmanlarının doğmasını aktarmaktadır. Ali’nin çevresinde geçen olayların çerçevesinde toplumu anlatan bir tiyatro eseri. Bu oyun yurtiçinde ve yurtdışında pek çok kereler sahneye konulmuş, meşhur bir hikayedir.

            Yine romanda toplumun Ali’ye biçtiği rolle Ali’yi nasıl dönüştürdükleri, istedikleri role nasıl soktukları aktarılmaktadır. Ali zorla efsane haline getirilmiştir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s