FIRAT SUYU KAN AKIYOR BAKSANA BİR ADA HİKAYESİ 1


KİTAP NO:  123

İSMİ:             FIRAT SUYU KAN AKIYOR BAKSANA BİR ADA HİKAYESİ 1

YAZARIN ADI: YAŞAR KEMAL

TARİH, YER    :

OKUNDUĞU TARİH: 7/08/2002

YAYINEVİ: ADAM YAYINLARI

KONU:

Thilde Kemal’e atfetmiş. Mübadele dönemini aktarıyor. Birinci Dünya Savaşı sona ermiş, kurtuluş savaşı kazanılmıştır. Yunanlılarla yapılan anlaşma gereği iki ülkenin halkları için acı bir tecrübe olan Mübadele karara bağlanır. Mübadele sırasında yaşananlar ve dönem ada etrafında anlatılıyor. Anadolu’da yaşananlar, savaşın acıları kahramanların hikayeleriyle anlatılıyor.

Romanda Karınca adasındaki insanların hikayesi anlatılıyor. Rumlar adayı boşaltıyor ve burada kimse kalmıyor. Bu ada hayali bir ada.

Rum Vasili ( deli ) adadan kaçmıyor ve kalıyor. Adaya ilk geleni vurmaya ahdeden yerleşik bir Rum mevcut. Adada kalıyor gitmiyor ve saklanıyor.

Abbas ( Poyraz Musa Çerkes) kaçıp adaya yerleşiyor. Lena ( Ruma kadın ) adaya dönüyor. Adaya muhacirlerden kimse gelmek istemiyor.

Yaşar Kemal sade bakan gözle insanları anlatıyor. Kurgu olarak bazı hataları var. Ama öz fena değil. İnsanlar Türkiye’de acı çekiyorlar. Genelde Ermenileri yabancıları anlatıyor. Poyraz’ın geçmişinde Ermenilere yapılanların izlerini anlatıyor. Başlarına gelen acıları yazıyor. ( Her halde bunun içinde seviliyor Avrupa’da)

Kitapta çizilen adanın portresi çok güzel. Yaşar Kemal’in betimlemeleri çok güzel. Cırcır böceklerinin öttüğü, sıcak, nemli ama manzarası güzel adayı size adeta yaşatıyor.

İlk romanın hikayesi güzel. Yavaş yavaş ilerlese de akıcı sayılabilir. İlgi çekmeyi başarıyor. Ancak diğer bu romanının devamı olan diğer iki roman için aynısını söyleyemeyeceğim.

Serinin Diğer İki Kitabı:

Karıncanın Su İçtiği (2)

Tanyeri Horozları (3)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s