İftar Vakti Sofraya Erken Oturmanın Bir Hikmeti


İftar sofrasının başında oturmak bilindiği üzere çok sevaptır. Hep beraber oturulan bu sofralarda insan nimetlerin kıymetini anlar. Onlar üzerine düşünür, tefekkür eder. Böylece kişi Allah’la nimetler arasındaki bağı tekrar keşfeder. Şükrettikçe nimeti bollaşır. Bu sofralarda edilen her dua kabul edilir cevapsız kalmaz. İftar insanın Rabbine kavuşma anını temsil eder.

İşte bu sofranın başında otururken insanın söylediği güzel sözlerin, şükürlerin, duaların yemeklere etkisi olduğunu biliyor muydunuz. Onlara maddi anlamda da anında etki ettiğinin farkında mıydınız ?

Evet. İftar sofrasında Allah’ı düşünerek elimizdeki suya baktığımızda, ekmeklere nimetlere baktığımızda bol bol şükür ettiğimizde, hamd ettiğimizde bu nimetlerin içerisindeki moleküllerin olumlu yönde şekil değişikliğine gittiğini bilmeliyiz.

Masuro Emoto’nun çalışmaları suya karşı söylenen olumlu sözlerin onların daha iyi kristalize olmalarını sağladığını göstermektedir. Lütfen fırsatınız varsa bu çalışmaları araştırıp inceleyiniz. Emoto, yaptığı çalışmalar neticesi olumlu sözlerin sularda güzel şekillere doğru dönüşüm sağladığını ifade etmektedir. Tıpkı kar taneleri gibi güzel şekilde dönüşen su kristalleri oluşmaktadır. Bu ise güzel sözlerle olmaktadır. Kötü sözler ise şekil bozukluklarına yol açmaktadır.

Emoto, şükür ve sevgi sözlerinin ise en güzel kristalleşmeye yol açtığını ifade etmektedir.İşte o iftar saatinde sofraya oturup bize verilen nimetleri düşünüp sesli olarak bunlara şükreder, dua edersek, sevgimizi gösterir ise işte o anda bu maddelerin içindeki sular yapısal olarak dönüşüme uğrarlar, uğramaktadırlar. Yani iftar sofrası başında aman da ne güzel meyveler, şu suyun güzelliğine bak, bunlara şükürler olsun, ne güzel nimetler gibi ifadeler suların yapısını değiştiriyor. Onları maddi anlamda dönüştürüyor. Böylelikle daha kaliteli daha güzel sular, yiyecekler yemiş oluyoruz. Yüce Peygamberimizi oruç bir şifadır buyuruyor. İşte bu özelliklerinden bir tanesi daha. Öyle bir hikmetki sofrada oturup sırf gıdaları düşünmemiz onlar hakkında övücü ve güzel ifadeler kullanmamız onları bizim için şifalı maddelere dönüştürüyor. Bu nimetleri yediğimiz zaman bunlar organlarımıza birer şifa oluyor.

Her işi hikmetli Yaradan Yüce Allah, işte bize orucu ve iftarı bize bir göz aydınlığı kılmıştır. Böyle bildiğimiz ve bilmediğimiz nice güzellikleri içine saklamıştır. Çok şükür biz bugün bunun bir kısmını öğrenmiş bulunuyoruz.

Allah dualarınız kabul etsin. İftarlarda sahurlarda edilen dualar kabul olurmuş sizlerde bize dua ediniz.

Besmele’nin Etkisi

Yukarıda ifade ettiklerimize ek olarak Besmele’nin de faydası ortaya çıkmaktadır. Emoto’nun çalışmaları yapılan her işe besmele ile başlamanın yani olumlu sözlerle o işe girişmenin olumlu etkisini ortaya koymaktadır. İşte biz her yaptığımız her işe Bismillahirrahmanirrahim’le başlarız. Yani Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Rahman ve Rahim ifadeleri her kese rızık veren manasına gelmektedir. Rahim ise koruyan esirgeyen manalarına gelmektedir. Rahman ve Rahim ifadeleri rızık vereni hatırlatmakta onun sevgisini ve ona olan şükrü ifade etmektedir. Biz Besmele ile Allah’a olan sevgimizi ve şükrümüzü ifade ederiz.

İşte bu şuurla edilen besmele’nin dönüştürücü gücünün farkına vardık mı. Herşey de su vardır. Besmele ile içtiğimiz, yediğimiz her nimet her sıvı her gıda işte bu şekilde  yapısal dönüşüme uğramaktadır. Olumlu yönde değişmektedir. Şu Allah’ın dininin bereketine bakın ki bize Besmele’yi tavsiye ediyor. Niye ediyor ? İşte bizim bilmediğimiz binbir yararı için. Bu bizim yararımıza kimseye değil.

Besmele ile başladığımız zaman, gerçekten şükrederek ve severek yediğimiz içtiğimiz şeyler bize yararlı maddelere dönüşüyor. Kalitesi artıyor. İşte besmelenin binbir hikmetin bir tanesini ispat etmişler. Emoto’ya çalışmaları için teşekkür ediyorum. Ona dua edin müslüman olsun. Allah, müslüman saysın, mekanı cennet olsun. Allah diyor ya Allah’tan en çok ilim sahipleri korkar diye. İşte ilim adamları gerçeği böyle bilir. Allah’ım bizi de Emoto gibi ilim sahibi yap, sevdiğin kullandan eyle. Amin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s