BAY PİPO


 KİTAP NO: 18

İSMİ:            BAY PİPO

YAZARIN ADI: SONER YALÇIN

TARİH, YER    :         

OKUNDUĞU TARİH: 2001

YAYINEVİ:

KONU:

Hiram   Abbas’ın hayat hikayesinin anlatıldığı bir kitap. Hiram Abbas, çok pipo içtiği için bu adı takıyor. Kitapta Hiram Abbas çerçevesinde yakın tarihe ilişkin bilgiler veriliyor. Çeşitli mesajlar kitap içerisine yedirilmiş.

Bilindiği üzere Hiram Abbas, Turgut Özal, Eşref Bitlis, Adnan Kahveci ve adını buraya sığdıramayacağımız pek çok yetkili komutan, siyasetçi ve bürokrat aynı dönem içerisinde çeşitli suikastlara kurban gitmişlerdir.

Hiram Abbas, Turgut Özal’ın Mit ayağını oluşturacağı sırada tavsiye edilmiştir. Abbas, operasyonel bir Mit önermekteydi.

Kitapda bir yer altı şebekesinden bahsediliyor. Dış istihbarat servisleri( MİT)’i kullanmış hala kullanıyor mu, belli değil? deniliyor. Darbeler var. Bunlar dışarıyla irtibatlı bunlarda bu vasıtalarla örgütleniyor deniliyor. Vs.

Yakın tarih hakkında değişik bir bakış açısı yakalamak için okunması gereken bir kitap. Ancak kitabın çok büyük bir kısmının karanlık ve kapalı olduğunu söylemek isterim. Yani istediği yerlere projektör tutmuş. Tam bir aydınlık mevcut değil. Ancak tabi bunda konunun çetrefilli olmasının ve az bilginin olmasının da etkisi var. Yine yazarın siyasi görüşünün de kitaptaki olaylara bakış açısını etkilediği söylenebilir. Yine de kitap eleştirisel bir gözle okunursa yararlı olur kanaatindeyim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s