BABAM ÇATLI – Kitap Notları


 

KİTAP NO: 20

İSMİ:           BABAM ÇATLI

YAZARIN ADI:  Gökçen Çatlı

TARİH, YER    :         

OKUNDUĞU TARİH: 2001

YAYINEVİ:

 

KONU:

 

Kitap Abdullah Çatlı’nın kızı tarafından yazılmış. Çatlı’nın kızı babasına yönelip yapılan suçlamalara kendi gördükleri çerçevesinden cevap vermeye çalışıyor. Babasının hep bir sebep olarak ileri sürüldüğünü ifade ediyor. Duygusal bir anlatımla babası ile olan ilişkilerini, gördüğü gerçekleri paylaşıyor.

 

Abdullah Çatlı’nın gayri resmi bir şekilde gerçekten devlet için çalışmış olduğu anlaşılıyor. Fakat pis işlere karışıp karışmadığı meçhul. Yaptığı yardım zaten yasal değil. Devletin bazı kurumları parası kalmayınca 78-80 sonrası uyuşturucu kaçakçılığı yapmış. 80 sonrası Türkiye’den kaçanlar kaçakçılık yapmış.

 

MHP bir birleşim partisi. Devlet için çalışan yer altı organizasyonunun birleşim şebekesi deniyor. Kurucusu Alparslan Türkeş. Gönüllü birliklerin ve eğitimli asker olmayan kişilerin kuruluşu deniliyor. Turgut ÖZAL daha sonra A. ÇATLI ile görüşüyor. ( H. Kırcı, Oral Çelik A. Çatlı’nın arkadaşları.)

 

NOT2:

 

Muhsin Yazıcıoğlu’da ve başkaları gönüllü direniş birlikleri ve gizli üsler kurmuşlar, komünist işgaline karşı Alparslan TÜRKEŞ’in talimatı ile çalışmışlar deniyor. Ancak tabiî ki belge bilgi yok, söylenti.

 

Kitapta yukarıdaki ifadeler ve benzerleri bir şekilde ifade ediliyor. Babasının devlet tarafından verilen görevleri yerine getirdiği belirtiliyor. Varlık içinde yüzmediklerini ve nasıl yalnız bırakıldıkları aktarılıyor.

 

Kitabı okumanızı tavsiye ederim. İçerden bir gözün bakış açısıyla hay huy içinde her tarafı dinle görüşünden hareketle Çatlı’nın kızının tanıklığının değerlendirilmesi gereklidir. Yakın tarih çalışmaları için yararlı bir belge niteliğinde.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s