İSLAM (?) NASIL YOZLAŞTIRILDI


KİTAP NO: 21

İSMİ:           İSLAM NASIL YOZLAŞTIRILDI

YAZARIN ADI:  YAŞAR NURİ ÖZTÜRK

TARİH, YER    :

OKUNDUĞU TARİH:

YAYINEVİ:

 

KONU:

Kitabında söylediği şeylerin çoğu doğru. Ancak sünnetin büyük kısmını kabul etmiyor. Daha doğrusu doğru ulaşmadığına inanıyor. Bu noktada ters düşüyoruz. Sadece Kur’an  Kerim okunsun diyor. Kur’an’ı Kerim’e verdiği önem açısından önemli. Ancak Kur’an ı Kerim nasıl okunacak. Bu soruyu sorduruyor. Sadece mealle olmaz, peki Sünnet olmadan, diğer kaynaklardan yararlanmadın yazılanı nasıl anlayacağız.

 

Kitabın tek faydası bizi biraz daha fazla Kur’an’ı Kerim’i okumaya sevketmesi oldu. Hafif kibirli bir tonu var kitabın. Ancak yazarın programlardaki konuşmalarına göre biraz daha düzgün bir seviyede denilebilir.

 

Ancak İslam madur durumda. Her gelen Müslümanları istismar ediyor. Bunu kim yapıyor bunu tam incelemiyor. Müslümanlar kendi durumlarından sorumludur. Bu açıdan Yaşar Nuri’ye hak veriyorum. Ancak hırsızın hiç mi suçu yok be kardeşim. Sadece yozlaştı dediğin yozlaştırılan ne. İslam yozlaşmaz, onun üyeleri ondan istifade edemez ve yozlaşırsa onların dünyası, kurumları, ilişkileri ve düşünceleri yozlaşır.

 

Kitabın başlığı İslam Dünyasında Düşünce Nasıl yozlaştı olsa daha şık olurdu. Zira bu başlık pek yakışmamış. Yine de kitap yararlı denilebilir. Kendimize farklı bir açıdan bakmaya zorluyor.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s