BÜYÜK UYANIŞ


KİTAP NO:  134

İSMİ:             BÜYÜK UYANIŞ

YAZARIN ADI: OKTAY SİNANOĞLU

TARİH, YER    : 2002

OKUNDUĞU TARİH: 3/11/2002

YAYINEVİ: OTOPSİ 7. BASIM

 

KONU:

 

Oktay Sinanoğlu, etkileyici bir ile Türkiye’nin son dönemde yaşadıklarını aktarmaktadır. Büyük Uyanışta, Türkiye’ye dayatılanları gözler önüne sermektedir. Türkiye’nin bir operasyon ile çökertildiğini ilk ifade edenlerden birisidir. Ecevit hükümeti döneminde ülkenin bir krize sokulduğunu ve böylece diz çöktürüldüğünü yazmaktadır. Sinanoğlu vatandaşların artık uyanması gerektiğini ifade etmektedir. Sanayisiz kalkınmanın mümkün olmadığını yazıp çizmektedir. Türkiye’nin böyle büyüyebileceğine inandırılmaya çalışıldığını aslında böyle bir şeyin olmadığını ifade etmektedir. Türk ekonomisinin zorla borçla döndürülmeye çalışıldığını yeri ve zamanı gelince bu borçlar vasıtası ile diz çöktürüldüğünü aktarmaktadır.

 

Oktay Sinanoğlu kitabına rüyası ile başlamaktadır. Herkesin ülke meselelerine ciddiyetle kafa yorduğu sevinçli bir Türkiye düşlemektedir. Yine Sinanoğlu kitabında dilin önemine sık sık vurgu yapmaktadır. Diline sahip çıkmayan ülkelerin yok olacağından bahsetmektedir. Yabancı kelimeler kullanan firmalara, dükkanlara veryansın etmektedir.

 

Türk dili giderse Türkiye’nin de gideceğini ifade etmektedir. Sinanoğlu’nun o günlerde yazdıkları bugünlerin habercisidir. Ancak Sinanoğlu’nun fikirleri ile ortaya çıkışı çok geç kalmış bir hareketti. Sinanoğlu’na 50 yıl nerelerdeydin demek geliyor ancak yazdıklarına bakınca da yine de yaz kardeşim diyorsun. Gelgelim Sinanoğlu’nun yazdıklarının bir kısmı yine bana gaz almak gibi geliyor. Yani yazdıklarını okuyup rahatlayan bir kitle var. Pek ne yapılıyor. Bunun üstüne düşünülüyor mu? Bunun üstüne bir şey konuluyor mu ?  Peki Sinanoğlu peki şimde ne olacak. Peki bu kitabı bunca okuyup beğenenler. Peki şimdi siz ne yapacaksınız. Ne yapıyorsunuz. Yoksa bunlar kuru bir milliyetçilik mi yoksa gerçeğin ayağa kalkmak için çırpınışları mı ?

 

Bakıyorsun. Koca bir sessizlik.

 

Türkiye öyle bir ülke olduki bu fitne çağında kime güveneceğimizi şaşırdık. Herkes için acaba mı demek geliyor içimden acaba o da mı. Çünkü o kadar çok cahilimiz varki o kadar çok satılmışımız varki insan yılıyor. Bunun örnekleri o kadar çok ki. Hayal kırıklıklarımızı say say bitmiyor, güzel kardeşim. Sana da yan gözle bakıyorsak kusura kalma Sinanoğlu, memlekette insanın gözünün içine bakılacak adam kalmadı çünkü. Maalesef.

 

Allah sonumuzu hayretsin. Madem Ayağa kalkmıyorsun o zaman Yıkıl Roma….

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s