TONIOS KAYASI


KİTAP NO: 23

İSMİ:           TONIOS KAYASI

YAZARIN ADI:  AMIN MAULOF

TARİH, YER    :         

OKUNDUĞU TARİH: 25-03-2001

YAYINEVİ:

 

KONU:

 

19. yy’da Tanios’un doğumundan kayboluşuna kadar geçen dönemde yaşananları anlatıyor. Tarihi bir roman gibi olan kitapta gerçekle, mistik olaylar arası enterasan bir hikaye aktarılıyor. Şeyh Francis, güzelliği dillere destan Lamia, Lamia’nın kocası Gerios’un arasındaki ilişkiler inceleniyor.

 

Roman Kfaryabda’da geçiyor. Bu yer Mısır emirliklerinden birine bağlı bir dağ köyü.

 

Lamia’nın güzelliği kitapta çok güzel bir dille anlatılmaktadır. Tanios,  gelişim hikayesi anlatılıyor. Tanios, Kıbrıs’a kaçıyor. Değişiyor, dönüşüyor, gidiyor ve geri dönüyor.

 

 

Tanios Kayası şiirsel bir anlatıma sahip. Ancak muhteşem bir eser diyemeyeceğim. Anlatımı güzel. Bunun dışında akılda kalıcı, derin izler bırakan bir yönünü göremedim. Bölümleri birbirine iyi bağladığı için sürükleyici denilebilir. Sizi kitabın sonunda sorularınızla baş başa bırakıyor.  Tanios’un babası kim mesela ortada kalıyor. Sonra ne oldu, Lamia’ya ne oldu cevap yok. Tabi ki bu yazarın tarzı ve onun şeçimi. Ancak kitap uzun bir hikaye gibi biraz sıkıyor açıkçası.

 

Alıntı

 

Eğer önündeki kapılar bir daha yüzüne kapanacak olursa, hayatının sona ermediğini düşün. Sona eren şey yalnızca hayatlarının birincisidir ve diğeri başlamak üzere sabırsızlanmaktadır

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s