Liberal Çiftlik


KİTAP NO: 29                                   

İSMİ:            LİBERAL ÇİFTLİK

YAZARIN ADI: UĞUR MUMCU         

TARİH, YER    :         

OKUNDUĞU TARİH: 14.04.2001

 

KONU:            

 

Türk ekonomisindeki çelişkilere dikkat çektiği bir kitap. Liberal dediğimiz, sağcı dediğimiz, solcu dediğimiz şeylerin aslında içinin ne kadar boş olduğunu aktaran bir kitap. Zira kişilerin menfaatlerini perdelemek için kullandığı söylemlerle nasıl cukka yaptıklarını aktaran bu eserle aslında bildiğimiz şeyleri başka bir kalemden görüyoruz. Başkasının penceresinden kendi evinin nasıl göründüğüne bakmak için güzel bir kitap.

 

Mizahi bir dille Türk ekonomisinin   alaturkalığını aktarıyor. Nasıl olupta bu kadar korunan Türk zengininin sürekli tuş olduğunu soruyor. Türk siyasetçisinin liberalizmden demokrasiden ve paradan ne anladığı aktarılıyor. Ve sistemdeki bu açmazlar sorgulanıyor. Herşey yasaklı ama diyor yazar peki sizin sisteminiz doğrumu. Nasıl oluyor da doğruyu söyleyenler yaftalanıp tu kaka edilirken dönekler, hırsızlar baş köşeleri kapıyor diyor. Işık tuttuğu şey gerçekler. Liberalim diyeninde, şucuyum bucuyum böyle iyiyim diyenin aslında nasıl iyi birer götürücü olduğunu kitabında güzel aktarmış. Her sistemizi kendimize benzeteceğimiz işlenmiş. Zira Türkiye komünist bir devlet olsaydı da emin olun aynı yiyici ekipler bu kez ön saflarda başta olurdu. Çünkü memleket bu. Malımızın olmuşu bu. Forumlarda bir arkadaş bu kitabın Orwell’in Hayvan Çiftliği ile beraber okunması gerektiğini söylüyor. Buraya atıf yapıldığını ifade ediyor. Evet siyasetin doğasına bir atıf var. Başa geçen zümrelerin nasıl kendileri için ayrıcalıklı konumlar oluşturdukları gösteriliyor. Orwell’de de atlar, domuzlar, koyunlar ekseninden bu resmedilir. Domuzların nasıl kendileri için ayrıcalıklı bir düzen kurduklarına dikkat çekilir.

 

Bu kitap bize cambaza değil gerçeğe bakmamızı öğütlüyor. İdeojilerden, düşüncelerden ziyade alaturka bir hırsız ekibe bakmamızın gerekliliği ve ülkemizin gerçeği kitabın yazdıklarını doğruluyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s