BİLİM OLARAK SOSYAL TEORİ


KİTAP NO:    56

İSMİ:            BİLİM OLARAK SOSYAL TEORİ

YAZARIN ADI: RUSSEL KEAT/ JOHNLRY Çev: Nilgün ÇELEBİ

TARİH, YER    :   

OKUNDUĞU TARİH: 1-10-2001

YAYINEVİ: İmge Kitabevi

 

KONU:

Kitabı o dönem okuduğumda tam olarak anlayamadığımı not etmişim. Zira kitap sosyoloji konusundaki tanımlara sahip olmayı gerektiriyor. Yine bilim teorisi ve felsefe arasındaki ilişkinin sorgulandığı yazıların var olduğu metni anlayabilmek için asgari düzeyde bu tanımları bilmek gerekiyor.

Kitapta sosyal bilim çalışmalarının yardımıyla bilim teorisi inceleniyor.

Tekrar okumalı. Sosyolojiyi anlamalı. Ne dediğini tam anlamadım. Kapakta ne yazdığını anlamak için bile bir takım bilgilere sahip olmak gerekiyor. Ancak bu konularda aşinalık ediniyorsunuz. Bu açıdan kitabın sosyal bilimlerin diğer kavramlarla, yorumlarla ilişkisi nedir sorusuna cevap vermeye çalıştığı açık. Doğa bilimleri pozitivist bakış açısıyla nasıl değerlendirilir bu incelenmeye çalışılmaktadır. Fikir orijinal. Uygulamayı ise kitabı okumadan anlayamazsınız. Ben okuduğum halde anlamamışım ki bu da tabi ki biraz benim suçum ve o dönem ki yetersizliğim. Bu yüzden bu konularda yetkinliğiniz var ise kitabın yararlı olacağı kanaatindeyim. Halihazırda kendimi bu kitabı anlayacak yetkinlikte görmediğim için bu kitabı yakın zamanda tekrar okumayı düşünmüyorum.

Kapakta şunlar yazıyor:

“Kitap, üç kısma ayrılmıştır. İlk kısımda yazarlar, doğa bilimlerinin pozitivist, realist ve konvansiyonalist yorumlarını analiz etmekte; ikinci kısımda benzer yorumların sosyal bilimlerdeki karşılıklarına dikkat çekerek sosyal yaşamın pozitivist ve realist analizleri arasındaki benzerlikleri ve ayrılıkları incelemektedir. Realizm içindeki anahtar kavram olan yapı, derinlemesine irdelenmektedir. Üçüncü kısımda, insan eylemini doğası ile sosyal bilimlerdeki değerlerin rolü ve ideolojiye ilişkin belirli antinatüralist görüşler üzerinde durulmakta, bunların, realist bir sosyal yaşam ve formasyon anlayışıyla bağlantısı konu edilmektedir. Yazarlar, bunların yanı sıra, bilimin kendisinin, kuramsal olarak nasıl analiz edilebileceğini de sorgulamaktadırlar. “

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s