EŞREF BİTLİS SUİKASTI (BELGELERLE)


KİTAP NO: 30

İSMİ:            EŞREF BİTLİS SUİKASTI (BELGELERLE)

YAZARIN ADI: ADNAN AKFIRAT

TARİH, YER    : 

OKUNDUĞU TARİH: 15-04-2001

 

KONU: 

Uğur Mumcu’nun öldürülmesiyle nihayetlenen süreçte, Turgut Özal, Eşref Bitlis, Hiram Abbas, Adnan Kahveci gibi bilinen isimlerin yanında çeşitli kademelerden asker, bürokrat kişilerin öldürülmesiyle başlayan bir döneme ilişkin ilgin bir kitap.

Kitapta Eşref Bitlis’in ölümünün üzerindeki sis perdesi aralanmaya çalışılıyor. Bu suikastın sebeplerinden ziyade olayın kaza mı sabotaj mı olduğu ayrıntılı bir şekilde incelendiği bir metin.

 

20 Ocak 1997 Şevket Kazan, Eşref Bitlis öldürüldü diyor.

17 Aralık 1992 Eşref Bitlis Suikastı

Birkaç ay sonra Turgut ÖZAL ölüyor.

Müdahale yanlısı galiba Eşref BİTLİS.

Kitap orjinal sorular sormanıza vesile oluyor. Kaynak yayınlarından çıkan eserin mahiyetine bakıldığında kitabın propaganda için değil bir sonuca ulaşılmak için yazıldığı anlaşılıyor. Kitap yine Perinçek bir ajan ise neden böyle bir kitabı yazdı sorusunu akla getiriyor. Neden bu konuları inceliyor sorusu akla geliyor. Kitaptan hareketle Ankara’da mahiyetini bilmediğimiz bir çekişmenin taraflar arasında yıllardır sürdüğü sonucuna ulaşıyoruz. Bizim için malum olmayan bu kapışmanın taraflarının dışarıdakilere malum olduğunu bilmemek için aptal olmak lazım. Bu karanlık sularda bilenlerin çok rahat istediği taraftan istediği balığı avlayabileceği sonucuna ulaşmak için dahi olmaya gerek yok. Bu yüzden memleketimiz de herşeyin açık gözler önünde olması gerekmektedir.

Yani bir siyasetçinin kaseti olduğu için onu tu kaka edip yok eden bir yapıdan kurtulmak herşeyi tüm yönleriyle görebilecek bir zihin düzeyine çıkmak gerekiyor. Yani vatandaşın cahil değil bilgili olması gerekiyor ki bu da ne zaman nasıl mümkün olacak Allah bilir. Eğer bizim vatandaşımızda yılda 27 kitap okumaz ise, ayık olmazsa kendisine ne verilirse onu yer. Başındakiler nereye isterse oraya sürülür çünkü onu kontrol eden, onu denetleyen kendi değildir. Zira bu yetkinlikte değildir. Vatandaş olabilmek yetkinlik gerektirir. İdeoloji gözlüklerini çıkıp dünyaya bütün bakan vatandaşlara, insanlara ihtiyaç var.

Allah memleketimize hayırlı akibetler nasip etsin diyoruz. Elden de başka birşey gelmiyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s