Adalet Mülkün Temeli Lafı Doğruymuş.


Hiç Mahkemeye “düştünüz” mü. Allah düşürmesin.

Hiç devletten hak aradınız mı. Allah aratmasın.

Hiç borcunuz oldu mu, Allah oldurmasın.

Türkiye’de mahkemeye başvurursunuz, para isterler. Devlet ilam yapar, para ister. Devlet size dava açar. Avukatlık masrafını sizden ister. Devlet şunu gönderir, harç parası der. Harç parası keser, harç parasının harcını ister. Yürürsün para, oturursun para. Dilekçeyi verirken para. Giderken para, gelirken para.

Sanki Adalet dağıtmak bir idarenin asli görevi değilmiş gibi darphane gibi para ister.

Hiç ummadığınız bir anda her yerden bir borcunuz çıkar. Haklı da olsanız, haksız da hak aramak, para ister, para. Buna da ileri hukuk derler.

Burada “Adalet Mülkün Temelidir” lafını uygulayıcılar nasıl anlamışlarsa öyle uyguluyorlar.

Adaleti para kazanılacak bir yer olarak görüyorlar. Yani zenginliklerinin kaynağı insanların ihtilafları, hak aramaları. Bir hak arayan mı var. Çökün garibanın üstüne. Tutun yakalayın boğazından. Böylece işte size haraç kesilecek bir boğaz. Zira adalet kapısından, geçidinden geçen bu kişinin üstüne atlama şakiyi için yetki sahibi olmak gerek. Baktın geçen yok mu. Sür kişiyi bu boğaza, düşür bir yerlerden yol kazı.

Oysa Hukukun üstün olduğu ülkelerde adaleti sağlamak devletin yegane görevi, şayet devlet devlet, millet milletse.

Hak aramak parayla olmaz. Para en son konuşulması gereken konuyken mevzunun ortasında, davanın, hakkın, adaletin, hukukun ta içinde.

Mülkünü adalet sektöründen sağlayan bir ülke, devlet, buradan gelecek gelire bel bağlamışsa şayet kim neyin hakkını arar ki, başı önde yürür gider. Ülkemizde bu şaşalı büyüklerin mülkünün temeli hakkaten adaletmiş, bunu anladık. Mülkünü adaletten sağlayan devletin geliri elbet bereketli olmaz da her on yılda bir el kapılarında beni kurtar diye yalvarır, çünkü mazlumun ahı keskindir, elbet seda verir. Keşke bunu idrak edecekler olsa, keşke bir aha bir vaha bin paradan daha kıymet veren olsa. O zaman adalet keskin bir kılıç gibi kıymetli olur, o zaman bu ülkede herşey yerini bulur. O vakit para hiç beklenmedik yerden gelir. Zira adil insanların olduğu, hakkın hukukun olduğu, paranın değil adaletin olduğu yerde huzur olur, huzur olan yerde refah olur, güven olur, para da olur pul da, mal da mülkte. İşte o vakit “Adalet Mülkün Temelidir” lafının bir anlamı olur.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s