GAZİANTEP TARİHİ


KİTAP NO:    127

İSMİ:             GAZİANTEP TARİHİ

YAZARIN ADI: DOÇ. DR. ERDAL CEYHAN

TARİH, YER    :

OKUNDUĞU TARİH: 31/08/2002

YAYINEVİ: GTO KÜLTÜR YAYINLARI 99/2

KONU:

Gaziantep tarihinin anlatıldığı kitap. Düllükten başlayıp, günümüze Antep tarihiyle ilgili belli konuların aktarıldığı bir kitap. Ayrıntılarını tam hatırlamıyorum ancak evde kütüphanede duruyor. Fena bir kitap değildi. Gaziantep sosyal, kültürel gelişimini tarihi bir perspektiften aktaran bir kitap.

Bu kitap, Gaziantep’in kitapçılarında bulduğum bu konudaki nadir kitaplardan biriydi. Bu kitap vesilesiyle başka bir konuya değinmek istiyorum.Gaziantep gibi büyük bir şehirde doğru dürüst bir kitapçının olmamasını kınadığımı belirtmek isterim. Tabi 5-10 sene önce böyleydi. Şimdi nasıl bir fikrim yok. Ancak 5- 10 sene evvel de Gaziantep büyük bir şehirdi, yine zengindi ve üniversitesi vardı. Üniversitesi olan bir şehirde bir kitapçının olmaması ne demektir. Öğrencileri kitap okumaz mı, hocaları okumaz mı, şehrin halkı kitapçılara gitmez mi. Her türlü mağazanın yer aldığı, Avrupa’nın adını bilmediğimiz ne markalarının dükkanlarının olduğu şehirde nasıl olurda adam gibi bir kitapçı olmaz. O vakit öyleydi, hayret ki ne hayret. Vay böyle bir şehrin haline. Antep’in üniversite sıralamasında neden sonuncu olduğuna şaşmamalı.

Hayatı paradan ibaret sananlar, mühendisleri, işletmecileri, doktorları, teknik elemanları paramla çalıştırıyorum zaten okumak niye ki diye düşünen zihniyet tabi ki kütüphanenin, bilginin, kültürün eğitimin kıymetini bilmez. Yanında mühendise 600 tl teklif edebilme yüzsüzlüğünü gösterir ve böylece Üniversite sınavında başarı sırasında sonuncu olmayı hak eder. Keşke sorun sadece bu olsa. Bu zihniyetteki kişilerin yetiştireceği çocukların kültür seviyesi nasıl olabilir. Halbuki babaları böyle miydi. Muallim Naciler, Kilisli Muallim Rıfat Bilgeler. Adını sayamadığımız kadar çok münevverler, aydınlar, bilginler. Şimdi nerede bir tane yetiştirdiğiniz bilgin.  Gaziantep kültürel ve zihni olarak karmaşa ve düşüş devrine girmiştir.

Gaziantep maalesef tarihine yakışmayan bir zihin çöküntüsü ve buhranı içinde ancak para ve gösteriş ve şaşaa bu fikri sefaleti gizliyor. Onlar sağa sola laf atıp büyük olduklarını sanan cahillerden ibaret olmuş, şehrin önde gelenleri cahil. Halbuki Antep’in münevverleri meşhur idi. Bu kişiler nerelere kayboldular yoksa öğretmen evlerinde okey mi oynuyorlar yoksa çoktan soyları tükendi mi. Antep’in büyük bir sanayi devi olması ve bilgi toplumunu yakalaması çok zor. Ancak böyle mass, yani Çin tipi toplu üretimle ve ticaretten gelen parayla bu işi götürdüğü yere kadar götürecek. Aksi halde Gaziantep’in büyük bir atılım yapıp marka şehir olması çok zor. Daha doğrusu Gaziantep’in ufkuna işi marka şehir gibi absürt ve ticari bir hedefi oturtmak zaten zihniyetin küçüklüğünü göstermiyor mu. Gaziantep zaten tanınmış bir şehir, sen neyin markasını getirteceksin. Marka şehir ne demek, bu mu ulaşılmaz ufkunuz. Daha çok para olsa ne yapacaksınız olmasa ne yapacaksınız. İnsanınızla övünemedikten sonra bu paraları ne yapacaksınız. Kırpıp kırpıp yıldız mı yapacaksınız. Allah akıl fikir versin.

Gaziantep’lileri tarihe bakmaya, kültüre ve düşünmeye dönmeye davet ediyorum. Herşey para ve gösteriş değildir. Yanı başınızdaki illere bakın neden onlara düşman olduğunuzu inceleyin, tarihe bir dönün gerçeği görün yoksa bu sonunculuklara alışın. Zihni sefaletinizi bir süre sonra zenginlik bile kapatamaz. Kültürsüzlük sizi yok eder. Gençlerinizin kıymetini bilin onlara değer verin. Gaziantep’in düşünen insanları neredesiniz, yoksa siz hala eski didişmelerin peşinde laf cambazlığı peşinde misiniz.

Gaziantep tarihinle var ol,  münevverlerle dol, güzel ol, sağlıcakla kal.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s